Věci, o kterých je potřeba přemýšlet

14. listopadu 2015 v 23:02 | Zelená Kiwi
Pokud nežijete s hlavou zaraženou hluboko do písku, určitě jste postřehli co hýbe světem. Nejprve uprchlické vlny sužující Evropu, nyní další teroristický útok v Paříži. Všichni vyjadřují solidaritu Francii, to je to, co média zdůrazňují nejvíce. Já jen koukám s prázdným pohledem na všechna ta fakta a musím usilovně přemýšlet. Že se blýská na horší časy, to už možná došlo i méně chápavým, otázka ovšem pálí. Co s tím vším bude dál?

Týká se to nás všech, změnou profilovky však jen málo pomůžeme. K pátečnímu útoku se přihlásil Islámský stát. Tato dvojice slov ve většině Evropanů vyvolává hrůzu a paniku. Je to přesně to, co nás napadalo, když přes hranice začaly prodit tisíce uprchlíků. Já.... četla jsem v 7G článek o dobrovolnících, kteří pomáhali na hranicích. Ačkoli je to pro mě téměř nepředstavitelné, chápu, že lidé chtějí pryč. Humans of The New York zveřejňuje statusy s příběhy lidí, nyní povětšinou příběhy uprchlíků... některých se ani nechce věřit. Představa, že zatímco my si tady poklidně a vesele žijeme, zatímco o kus dál se válčí a lidé umírají... to vám dokáže docela převrátit hodnoty. Realita 21. století? Nejistá doba, kdy se všichni tváříme jedním způsobem, ale hrajeme druhým. A já... nevím, čemu věřit. Není to tak, že by se dřív nestávaly špatné věci, jenom se o nich tolik nepsalo a nemluvilo. To kdysi řekl můj táta. Možná je v tom i cosi skrytě konejšivého, pokud se budu snažit to v těch slovech vidět. Média ovládají svět a právě teď nedokážu sledovat zprávy, aniž by mě v nitru nezachvacovala plíživá panika.

Ohledně Paříže... všichni víme, že Francie je známá tím, že její nízká porodnost je vyvážena přistěhovalectvím. Skladba obyvatelstva je tak bohatá po všech směrem, měnšiny se stávájí stále početnějšími a stále hlasitěji se ozývají. Nechci vynášet zběsilé soudy, pouze přemýšlím pomocí písmen. Francii se to vymstilo. Islámský stát si ji vzal do hledáčku. Poslední video jsem neviděla, nejsem si jistá, jestli bych to ustála. Česká republika se také účastní pomoci v boti proti IS. Já... nečekali jsme asi, že nás realita dostihne tak brzo. Náboženský fanatizmus vrhá na poslední události opravdu děsivý podtón. Když jsme se o těchto věcech bavili minulý rok v zeměpise... učitelka o tom nechtěla příliš mluvit. Žena, která procestovala tolik států a viděla tolik věcí.... věděla to. Všichni snad nějak podvědomě cítíme, že by se s tím vším něco mělo urychleně dělat. Já myslím... ne, solidarita je pěkná, ale je k ničemu. Tím nechci říct, že to není strašné. Je to příšerné. Je to hrozné a narušuje to všechny hodnoty, které se snažíme v "moderní společnosti" nastavit. Jenže oni nejsou smýšlející stejně jako my. Způsob, jakým chtějí vést válku.... terorismus je strašný... umírají lidé, aniž by vlastně věděli.... Jednu chvíli jste na koncertě nebo v restauraci s přáteli, rodinou a v druhou chvíli jste prostě mrtví, nezvratně mrtví, ani nevíte jak nebo proč.... nepředstavitelné..... Jenom proto, že někdo potřebuje ostatním něco dokazovat.... Je to nesmyslné a příšerné....

Vybavuje se mi z hodin dějepisu, že všechna období měla jeden podobný rys... vždycky se k nám do Evropy někdo protlačoval... Osmanská říše? Čert to vem. Žádné náboženství není špatné, jenom jeho extrémní formy jsou velmi špatné.. Muslimové nejsou zlo, jak se nás někteří snaží přesvědčit, zlo je ten fanatismus a terorismus. Vždycky když někdo vyrukuje se zkaženým náboženstvím, připomenu si Křížové výpravy. Ani křesťani nejsou nevinní. Zahodíme-li náboženství stranou, zůstává nám obraz budoucí Evropy, ponořené do strachu. Další útoky? Třetí světová válka? Nevíme, co bude dál... Někdo navrhuje, ať uzavřeme Schengenský prostor. Znásobují se obranné složky. Největší strach to ve mě vyvolává možná proto, že mám jen zlomky informací. Nejistota a strach je účinnou zbraní. Co mám ještě říct? Mého života se celé dění zřejmě nějakou dobu nedotkne, to ale neznamená, že bych se neměla zajímat.... Já... nevím... Tenhle článek je směsicí polorozpadlých myšlenek a emocí, které drží stěží pospolu. Tohle je moje reakce. Rozčarování, obavy, nejistota, zmatení... Co víc bych mohla udělat?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 14. listopadu 2015 v 23:53 | Reagovat

Přihlaš se jako dobrovolnice a vymeňuj jim prostěradla v táborech. :) Víc udělat nemůžeš, už se čeká jen na zmáčknutí tlačítka: SO LET THE WAR BEGIN.

2 Egoped Egoped | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 7:42 | Reagovat

Nemyslím si, že je solidarita jako taková k ničemu. Člověk hodně vnímá symboliku, i když si to třeba někdy přímo neuvědomuje. Pokud by se nad tím jen mávlo rukou a řeklo se, že ted už tím nikomu stejně nepomůžeme, tak by to teprve bylo špatně. Pochopitelně i opačný extrém není dobře.

3 Sue Sue | 15. listopadu 2015 v 8:44 | Reagovat

Hlavní, co teď musíme udělat, je být v pořádku, nepanikařit. Žít své životy dál a ukázat IS, že to, co se stalo je sice strašné, ale nenecháme se zastrašit!

4 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 21:44 | Reagovat

[1]: Asi jsem naivní, ale doufám, že se tomu vyhneme.

[2]: Jo, chápu. Je to lidské. Ale praktický užitek to moc nemá. Což samozřejmě neznamená, že bychom se od solidarity měli oprostit.

[3]: Žít své životy dál je právě až děsivě snadné. My totiž nejsme ti, které to zasáhlo. Ale nepanikařit, to dává smysl.

5 Bocian Bocian | 25. listopadu 2015 v 18:18 | Reagovat

Niekoľkokrát mi pri čítaní prebehol po chrbte mráz... Najhoršie je, že nielen teroristi napádajú Európu, ale aj ona sama sa na úrovni šťatov škriepi kvôli utečeneckej problematike. Nemali by sme sa báť, skrátka sa musíme zomknúť, zaujať jednotný postaj a poslať vojská NATO do boja... Je to hrozné, no možno aj teraz je už neskoro... už vypukla panika.

6 Mayah Mayah | Web | 28. prosince 2015 v 12:22 | Reagovat

Na mojej bývalej škole sme tohto roku mali Model European parliament, kde žiaci reprezentovali štáty a debatovali práve o tom, či zavrieť Schengen, alebo čo iné sa dá urobiť. A zvrtlo sa to na hádku o tom, kde koľko prisťahovalcov môže ísť....
MYslím si, že sa niektoré média snažia zakryť celosvetový problém hovorením o prisťahovalstve. However, nie je nakoniec prisťahovalectvo tiež len zlyhaním systému? Čo nás čaká doma?...celé zle, je to komplexný problém a všetko so všetkým súvisí tak tesne, že sa nedá rozdeliť problém na prisťahovalcov a terorizmus. Je to jedna komplexná problematika.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama