Komu zvoní hrana- Ernest Hemingway

15. září 2015 v 19:02 | Kiwi Zelená |  Knihy
Jednalo se o hojně "využívaný" článek, který jsem čirou náhodou omylem smazala. Nahrávám ho znovu a doufám, že všem hledajícím bude k užitku- přiblíží vám, o čem kniha je a jaké má prostředí. Na referát to jde, ne?


Komu zvoní hrana
Napsal: Ernest Hemingway
Přeložil Jiří Valja; upravila Marie Fojtová; vydalo Naše vojsko.
Postavy:
· Robert Jordan- Američan, učitel španělštiny, bojuje odhodlaně na straně republikánů
· Maria- dívka zachráněná partyzány při vyhození vlaku, dcera starosty, poznamenaná krutým zacházením, zamiluje se do Roberta, plánují společnou budoucnost
· Anselmo- stařec, velmi schopný a zkušený, má styky na obou stranách fronty, ochotný položit život
· Pablo- vůdce partyzánů, kdysi velký člověk, nyní je hodně poznamenám všemi událostmi, projevuje se u něj zbabělost a strach o vlastní život
· Pilar- Pablova žena, rázná, nebere si servítky, ale má srdce na správném místě a dobrý úsudek
· další partyzáni (Rafael, Andrew, Agustín, Primitivo, Fernando, Eladio)
Obecně, jazykové prostředky:
- protiválečný román z období občanské války ve Španělsku, děj se odehrává během 3 dní
- chronologická kompozice s prvky retrospektivy (při vyprávění jiných postav- prostředí býčích zápasů, také vzpomínky Roberta,…)
- er- forma, ale autor používá vnitřní monology
- používání cizích slov- španělština- v přímé řeči, pro větší autentičnost, také vugarismy
- realistické popisy, časté používání přímé řeči
Úvodní citát:
"Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem částí lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě." John Donne

Děj:
Příběh se odehrává tři dny ve Španělsku během občanské války. Dochází zde ke střetům s fašisty a partyzány. Hlavní postavou je Robert Jordan, američan, který dostal velmi důležitý úkol, a to vyhodit do povětří most. Most bylo potřeba vyhodit ve správnou dobu, aby po něm nemohly přijet fašistické posily a útok republikánů byl tak úspěšný.

Robert Jordan se se svým průvodcem Anselmem, který zdejší hory zná a má známé mezi partyzány, vydá k mostu si jej prohlédnout. Anselmo jej zavede k partyzánské skupině, kterou vede Pablo a jeho žena Pilar. Robert jim řekne kdo je a proč přišel. Uloží si tam dynamit a nářadí a potřebuje získat dostatek lidí na provedení operace- je potřeba pobít stráže okolo mostu. Nijak se jim ale nelíbí (hlavně Pablovi), že by měli provést akci tak blízko jejich tábora, protože potom nutně bude následovat jejich pronásledování fašisty. V táboře žije i dívka Maria, kterou partyzáni zachránili při přepadení vlaku před nějakou dobou s Kaškinem (voják, přišel před Robertem Jordanem taky s úkolem, nakonec zabit Robertem). Maria s Robertem se do sebe brzy zamilují a plánují společnou budoucnost, v případě že by přežili, půjdou do Ameriky a vezmou se.
Roberto naplánuje, kde mají být všechny pozorovatelny, rozestaví hlídky k cestám, aby hlídaly, co všechno kolem projede. Také si prohlédne znovu most- nakreslí si plánky, pilu a strážnice, aby přesně věděl, co mají jak udělat. Také počítá s pomocí druhé partyzánské tlupy v horách vedené El Sordem. Další den je strašná vánice a všude je plno sněhu. Pablo silně nesouhlasí proti útoku na most, distancuje se od ostatních. Pije hodně vína a chodí za svými koňmi, kteří jsou jeho velkou radostí a je na ně hrdý (jeho kořist). Nakonec se všichni rozhodnou, že by jim ještě mohl uškodit a rozhodnou se, že je potřeba ho zabít. Už by ho zřejmě zabili, kdyby nebylo třaskavin, v jejichž blízkosti se nesmí střílet. Nedali mu to nijak najevo, ale on to zřejmě vytušil. Přijde a řekne jim, že půjde s nimi. Jeho náhlá změna názoru je všem podezřelá, nevěří mu. V noci se po stopách ve sněhu vydala fašistická jízda na koních a našli El Sordův tábor. Většinu z nich pobili a uřezali jim hlavy. To ovšem mění situaci, s nedostatkem lidí a připravenými fašisty bude operace mnohem náročnější, ne-li neproveditelná.
Robert Jordan poslal po Andrésovi vzkaz pro jeho velitele Golze, který vedl útok, protože doufal, že útok bude možno zastavit. Vzkaz se ale nakonec stejně nedostal k veliteli včas.
Pablo se zachová zbaběle, uteče, sebere Robertovy tlumoky s trhavinou a hodí je do řeky. Robert si musí vymyslet nový plán- most vyhodí pomocí granátů, ale ještě neví, jak vyřeší nedostatek lidí. Jenomže Pablo se vrátil, přivedl s sebou zbytky lidí od El Sorda, kteří utekli a nějaké koně, ale přesto jich neměli dost pro všechny. Jeho návrat byl sám o sobě zvláštní, tvrdil, že když ty věci zahodil do rokle, došlo mu, že je sám a že Roberto se svého plánu nevzdá, proto tedy sehnal lidi a vrátil se.


Ráno se všichni připravili a už jenom čekali na signál k útoku- bombardování. Jordan zhotovil u granátu speciální výbušniny a teď je měl připravené. Jakmile začal útok , tedy padání bomb, on a Anselmo každý zlikvidovali jednoho strážného na strážnici na každé straně mostu. Potom Robert upevnil výbušniny na most a dal Anselmovi drát, kterým vyhodí most, kdyby něco jelo po silnici. Anselmo most vyhodil a střepiny z mostu ho zabily. Na druhé straně bojoval Pablo, a Pilar s ostatními u pily. Z druhé strany se však vrátil pouze Pablo, nikdo jiný nepřežil. Zdálo se to jako Pablův nenápadný záměr, teď měli koně pro každého. Potom všichni nasedli na koně a jeli k místu, kde je cesta nejužší, aby ji mohli bezpečně přejet a dostat se na místo, kam se měli uchýlit do bezpečí. Jenže za vyhozeným mostem stál malý tank a mířil na cestu, takže museli spěchat, aby je nestrefil. Všichni přejeli v pořádku, ale když jel Robert, tank střelil moc blízko a Robertův kůň se na něj svalil a zlomil mu nohu. Roberto věděl, že by je jenom zbytečně zdržoval a tak se rozloučil se všemi a s Marií a zůstal tam se zbraní čekat na smrt, aby alespoň zdržel jejich pronásledovatele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama