Černobílý svět

25. května 2015 v 21:44 | KZ |  Témata Týdne
Při přečtení tématu týdne mi to bylo jasné hned. Bude nutné léčit vás XX let, tohle není jenom černobílej svět... Znáte to? Stejnojmenná písnička od romské skupiny GIPSY.CZ. Nejenom že je docela chytlavá, ale taky bez okolků kritizuje rozlišování osob podle pleti. Pokud máme být přesní, spíše rasovou diskriminaci. Tohle je téma tak obírané a tak rozpačité, že se o něm těžko píše něco formovatelného. Samozřejmě nepodporuju žádné projevy rasismu ani jiné agrese vůču lidem jakkoli odlišným, ale člověk se těžko může ubránit stereotypu. Nemůžeme soudit lidi podle zevnějšku. Když se vás na tohle zeptám, pravděpodobně mi odpovíte stejně- snažíte se lidi nesoudit podle prvního zjevu a už vůbec ne podle barvy pleti. Ale je to tak i ve skutečnosti?

Připadám si jako člověk poměrně tolerantní, k odlišnostem přistupuji s jakous takous zvídavostí. Pokud mi ale někdo dává příležitost k podráždění, nenechám se dvakrát pobízet. Je pro mě nelehké koukat na černochy, asiaty a podobně jako na ostatní "mého druhu". Ne snad proto, že bych je chtěla nějak vědomě odlišovat, ale prostě proto, že jsou pro mě neobvyklí. Jsem ze srdce Evropy, z krásné Moravy. Ano, máme tu cizince, ale ne tolik co v Praze nebo jinde. Prostě nezvyk. Pak si prostě říkáte, jestli si třeba nevysvětlují provokativně, že si je prohlížíte. Možná je to mnou, ale bojím se, abych svojí společenskou neotesaností nezpůsobila nějaké trable v tomhle světě.

Bohužel musím přiznat, že Romská menšina v naší oblasti je samostatná kapitola. Vážně proti nim nic nemám. Je jich tu hodně a nemůžeme je házet do jednoho pytle, pravda. Ale znáte to, slýcháte příběhy, pomluvy, zprávy. Moje máma pracuje v obchodě. A lidi jí tam kradou. Je těžké zůstat nezaujatý, když většina z takto "nakupujících" je snědé pleti. Někteří říkají, že bychom to neměli rozlišovat. Ale víme přeci, že Romové jsou temperamentní kočovný národ, občas bývají docela agresivní a mají sklony předpokládat, že je diskriminujeme, ačkoli my se usilovně snažíme to nedělat. Neplatí to pro všechny, samozřejmě , ale pokud bych to měla zobecnit. Pokud se ale někdo vážně vyhýbá práci a kradení mu nesmrdí, budou se na něj lidi dívat skrz prsty- ať má jeho pleť jakoukoli barvu.

Toť můj názor. Odlišnosti mezi rasami a rozličnými kulturami nesmažeme, musíme se s nimi naučit vyrovnávat. Mělo by to probíhat z obou stran, milí zlatí. A to co nejdřív, protože mísení kultur a jejihc kolizi se nevyhneme. Je to globální problém. Otevřené hranice nijak nebrzdí "prolínání a konflikty". Cizinců bude zřejmě čím dál víc- to je realita naší moderní doby. Možná někdy v budoucnu jich bude víc než nás. A pak už to asi bude jedno.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tokmlhy tokmlhy | E-mail | Web | 25. května 2015 v 22:35 | Reagovat

Zdravím tě,
ráda bych ti nabídla možnost autorské spoluúčasti na připravovaném knižním projektu mé sestry.
Úkolem je napsat vyjádření jakéhokoliv rozsahu, žánru a jazykových prostředků na téma "nejhorší situace v mém životě a nejlepší cesta z ní ven". Doplňující fází projektu je zodpovězení dotazníku na téma, který se zabývá životními hodnotami.
V případě zájmu o bližší informace, prosím, kontaktuj mou sestru Kristýnu Kohoutovou na e-mail kristynakohoutova@email.cz, případně na facebook do zpráv na facebook.com/KristynaKohoutovaCZ.
S pozdravem,
Alexandra Kohoutová

2 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 26. května 2015 v 6:46 | Reagovat

Dotykas sa tu zavazneho problemu a nemoznosti, prist k nejakemu riesenie. U nas tento problem nie je. (U nas znamena vo Svajciarsku.) Ale problem je presne ten isty. Lenze uz sa skutocne neda nejako rasovo ohranicit - tu mame na to zberny nadradeny pojem :"cudzinci". (A vdaka Schengenu je ich stale viac a viac.)
Kedysi si - vraj! - mohla nechat stat svoj kufor cely den niekde na zastavke trolejbusu a cakal tam vytrvalo na majitela. Dnes nemozes nechat nezamknuty bicykel.

Ked sa pokusame proti tomu branit, dostavame sa do negativneho svetla, je nam vypovedany Euramusmus, Horizon a podobne blbosti, ktore vlastne my financujeme. Ked to iste robia Australcania, Americania a pod. zberba s ich obrovskymi zemami, ked s tym zacinaju uz aj Anglicania a ked si to zacinaju uvedomovat Nemci, je to ale v poriadku!

Niedke sa deje velka chyba - najkor asi tam, ze kazdy by mal zostat doma, kde by sa mu malo pomoct a nie prevazat sa na "pltiach" cez more do Europy, kde uz pomaly nie je miesto a praca ani pre tych, co sa tu narodili...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama