Ultimate book tag

13. dubna 2015 v 20:12 | Kiwi Zelená |  Projekty
K čemu že jsou blogové výzvy? Přejmete něčí zadání a šíříte jeho nápad dál. Je to pro příjemný pocit ze solidarity a takové to příjemné šimrání toho, že se k něčemu můžete taky vyjádřit a lidi vás možná vezmou na vědomí. Tuhle challenge jsem našla na blogu christiiinky a rozhodla se zkusit napsat vlastní odpovědi. Jak už z názvu vyplývá, bude to o knihách. :D


1. Bývá ti špatně při čtení v autě?
Většinou ano. Ráda sedávám u okénka, abych mohla pozorovat okolí. Když si chci číst, "rozmazané" okolí v periferním úhlu mi působí strašné bolesti hlavy, očí a zvedání žaludku. Prostě nemožné, proto raději poslouchávám hudbu.

2. Který autor má podle tebe jedinečný styl psaní a proč?
Těžko říct, je dlouhá řada autorů, kteří mají svůj vlastní neobyčejný styl. Mně se třeba velice líbí žurnalistický styl Karla Čapka. Je poutavý, vtipný a směle se strefuje do rozličných témat k zamyšlení. Z fantasy literatury musím rozhodně ocenit Tolkiena nebo třeba Sapkowskeho.

3. Harry Potter nebo Stmívání? Třemi body obhaj svůj výběr...
Přiznám se, že Harryho Pottera jsem sice viděla ve filmu, ale ke knihám jsem se zatím nedonutila. Kdysi jsem četla jakýsi úsek, který mě od dalšího čtení odradil. A Stmívání... co k tomu říct, prošla jsem si určitým pubertálním obdobím, kdy jsem to totálně "žrala", takže mám doma všechny čtyři knihy. Litovat peněz a času nemá cenu, každý si tím obdobím asi musí projít...

4. Nosíš s sebou nějakou tašku nebo kabelku na knihy? Jestli ano, co v ní je (kromě knih)?
Samostatnou tašku na knihy nemám, nosím je s sebou v batohu. Je taky docela praktické vzít si čtečku, ta je lépe skladná. Jinak obecně raději čtu doma v klidu.

5. Čicháš ke knihám?
Přiznávám.. :D Vůně nové knihy nebo učebnice je prostě neopakovatelná. Pak vyprchá a kniha ztrácí špetku svého kouzla. Staré knihy mě ale spíš dráždí k kýchání.

6. Preferuješ knížky s ilustracemi nebo bez nich?
Jelikož je většina knih bez ilustrací, těžko mluvit o preferencích. Líbí se mi kreslené obálky a proti ilustracím uvnitř knihy taky nic nemám, například u Zaklínače je to moc pěkně vyřešeno. Když jsou obrázky decentní a nepotlačují vlastní představy čtenáře, proč ne? Je to pěkné.

7. Která knížka se ti líbila, když jsi ji četla, ale později jsi zjistila, že to není zrovna "kvalitní psaní"?
Třeba již výše zmíněné Stmívání. Taky jsem třeba zhltla Hraničářova učně, který se mi moc líbil, ale s odstupem času jsem se na to koukala už trochu jinak. A pak bych tam mohla započítat nějakou tu slaďoučkou literaturu, jako třeba Školu Noci. Vůbec nechápu, jak jsme to mohla číst. :D

8. Píšeš? Vidíš sebe samu v budoucnu jako spisovatelku?
Občas něco píšu, ale jako spisovatelku se rozhodně nevidím. Vždycky budu spíš snílkem a svoje světy a příběhy si budu uchovávat ve své hlavě, vědoma si toho, že zapsáním by vznikla další nekvalitní "klišeovitá" literatura. Chtěla jsem spíše být básníkem, ale zřejmě nemám dostatek disciplíny na to. Táta vždycky říkal, když četl mé mladé literární výplody, že bych jako spisovatelka umřela hlady.

9. Kdy jsi začala číst?
Jelikož jsem uměla mluvit poměrně brzo, začalo mě taky docela časně zajímat, co se kde píše a jak můžu sama něco napsat. Začalo to tím, že už mě nebavilo poslouchat pohádky a chtěla jsem si je číst sama. Přesně nevím, kdy to bylo, ale asi tak kolem těch šesti. To je tak klasika, ne?
Pamatuju si jasně ale na svoji první knižní sérii. :D Byla jsem hodně do zvířátek, takže poníkovská série (Týna a Pony), dokonce ji mám ještě pořád v knihovničce, i když už prošla rukama malé sestřeničky.

10. Byl tvůj oblíbený předmět ve škole český jazyk a literatura?
Jo. Vždycky jsem měla díky čtení přirozený dar pro mluvnici a nijak se s ní nezatěžovala. Na základce jsem měla trable s literaturou, protože jsem byla "lemra" na učení, ale teď si ji docela užívám. Rozhodně vede před matematikou a fyzikou, které jsou na to "hodit mašli".

11. Kdybys dostala knihu, kterou jsi četla a nelíbila se ti, co bys dělala?
Zahrabala bych ji hluboko do police s tím nebo nabídla někomu známému. *pošilhává po plné polici*

12. Která méně známá série se podobá Harrymu Potterovi nebo Hunger Games?
Hunger Games je asi podobná Divergence z hlediska "vyšší moci" a jakési arény, ve které jsou lidé pod dohledem drženi. Ale Divergence se stala v poslední době docela známou, možná i díky zfilmování, takže se asi nepočítá. Taky jsem slyšela něco o Deliriu, ale zatím jsem to nečetla. A na Harryho Pottera? Zaslechla jsem kritický úsměšek, že již zmíněná Škola Noci je slátanina Harryho Pottera a Stmívání, takže asi tak.

13. Upíři nebo víly?
Těžko říct. Víly se mi vždycky líbily, stejně jako elfové (v podání například Tolkiena nebo Paoliniho, ne ty malé šílené trpaslíky v zelených oblečcích). Upíři jsou taky klasika, třeba takový Drákula. Ano, ten má rozhodně přednost před mutanty lesknoucími se jak diamanty na slunci. Takže asi záleží konkrétním podání dané nadpřirozené bytosti. Ale asi budu preferovat všemožné víly, je to originálnější téma než již stokrát omílané upírství.

14. Vlkodlaci nebo duchové?
Klasičtí vlkodlaci, děti noci, mají své jisté kouzlo. Ona ani "upravená" myšlenka proměňovačů ze Stmívání není sama o sobě špatná, jen by musela být v jiném kontextu, musela by dostat prostor a ne být tak zastíněna Bellou a její lovestory. A co se týče duchů, ti pro mě představují jádro několika opravdu děsivých hororů. Právě pro jejich neuchopitelnost jsou snad strašidelnější, než všechny krvelačné příšery dohromady. A přitom opět závisí na podání, existují přece i hodní duchové. Takže tady moc nevím.

15. Milostný trojúhelník nebo zakázaná láska?
Milostný trojúhelník pro mě ztratil kouzlo. Asi jsem se toho přejedla, už mě to prostě nebaví. Klišé jak hrom. Zakázaná láska sice byla hit už v dobách Shakespeara, ale pořád mi přijde přijatelnější variantou. Pokud se zasadí do zajímavého prostředí, nacpe se napětím a dalším obsahem, aby se člověk zbavil dojmu: tohle je o zakázané lásce, kolem toho se celá knížka bude točit; proč ne.

16. Romantická kniha nebo akční kniha s několika romantickými scénami?

Rozhodně druhá varianta. Člověk si pak romantických scén mezi protagonisty více váží a není jich přesycen. A navíc, číst napínavý děj je vždycky větší zábava než rozsáhlé filozofické pasáže a úvahy typu: má mě rád/a, nemá mě rád/a. Trocha filozofie a vyšší moudrosti neuškodí, ale je lepší, když je to zakomponováno v příběhu, než když je polopaticky napsáno, co a jak. Hemingwayova metoda ledovce, ne? Literární dílo přece není učebnice.

Hodně si půjčuji knihy z knihovny, poslední dobou také beru útokem čtečku. Pokud by ale někoho zajímalo, jak vypadá moje knihovna, ukážu. :) Máme doma několik knihoven, v nichž jsou jak staré knihy našich, tak naše dětské knížky. Mám pro sebe vyhrazené cca dvě police, plus polici na učebnice. Ta ale není vůbec zajímavá. Už se nemůžu dočkat, až odmaturuju a všechny ty "nádhery" odnesu do antikvariátu.


P. S. Nevlastníte náhodou někdo tento luk? Potřebuju něčí doporučení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 paja-writes paja-writes | Web | 14. dubna 2015 v 6:34 | Reagovat

Wow, zajímavé, taky možná napíšu - ale to už by byl o knihách snad 3. :)

2 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 21. dubna 2015 v 18:32 | Reagovat

Ježiši, otázka pět je fakt hustá :D O škole noci jsem něco slyšel - to jsou ty "hodné" a "zlé" děti? :D Měniči jsou skutečně dobře vymyšlení - nakolik teda vím, páč sem viděl jen pár minut z celý trilogie :D

Minochodem, rozhovor už je zkrácen? :p

3 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 21. dubna 2015 v 18:37 | Reagovat

[1]: Napiš, není nikdy dost.. :D

[2]: Joooo.. :D A ten rozhovor je touto dobou dokonce poslán, ale víme, že tvoje mailová schránka ráda maily ztrácí.. ;)

4 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 14:33 | Reagovat

[3]: Ts! Hele, článek je vydaný, běž ho případně kritickým okem zhodnotit - a případně zasdílet ;)

5 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 1. května 2015 v 20:59 | Reagovat

Ojojoj,levý obrázek značně koliduje s mou teorií O uspořádání osobní knihovny :D Jak to děláš, že ti tam ještě nevybuchly vesmíry? :D

6 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | E-mail | Web | 3. května 2015 v 18:53 | Reagovat

[5]: Já mám také spoustu teorií, ale praxe je vždycky na míle vzdálená. :D Dokud se v tom vyznám a knížky to nijak nepoškozuje, je to myslím pořád lepší, než je skladovat na zemi. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama