Nepřipojeno- připojení nejsou k dispozici

17. ledna 2015 v 20:40 | Kiwi Zelená |  Témata Týdne
Jsem člověk moderní doby, takže vím, že bez internetu by se lidé dneška neobešli. Nikomu asi dlouze nemusím vysvětlovat, že se jedná o samostatný svět, ve kterém je všechno možné. Rychlá komunikace, kvanta informací na dosah ruky a zábava dle vlastního výběru. A že také je z čeho vybírat. Pak se ale může stát, že nás k sobě virtuální svět vábí čím dál víc. Nabízí nekonečné možnosti a dlouhé hodiny a hodiny obsahu. Na každém záleží, jak s tím vším naloží. Já za sebe musím říct, že mě tohle neskutečně baví. Široké spektrum videí, filmů, hudby a her, které si žádají o vaši pozornost. Je to jako droga, baví vás to čím dál víc. Možná si pak řeknete, jestli už to není příliš. Jestli není čas jít offline.


Život bez internetu může být docela frustrující. Je jedno, na čem jste se stali závislí, bude vám to chybět. Projíždění Faceboové zdi. Kontrola mailové schránky. Sledování odběrů na YouTube. Prohlížení slev na Steamu. Hraní své oblíbené hry . Prostě cokoli. Ať už si jdete nejraději zahrát "Csko" nebo shlédnout nejnovější díl oblíbeného Let's playera, jsou to věci, které prostě děláte rádi a často. Stejně jako třeba pití čaje nebo kávy. Ano, i projíždění a pročítání blogů se podle mě počítá, ačkoli mí rodiče by to rozhodně zařadili výš, než hraní her. Je to přece intelektuální činnost. Ale to, jestli jsou hry intelektuální nebo ne, není tématem dnešního článku. Hlavní je to, že se jedná o činnost, na které se stanete závislí velice snadno.

Když je to tak nebezpečné, proč se tomu vůbec vystavovat? Kdo by přece mohl dobrovolně chtít, aby mu život ovládala jakákoli závislost? Mám na to takovou teorii. Internet je všude. Je kolem nás a stýkáme se s ním denně, většinou. Jeho obsah na nás různě působí. Na někoho jeho existence nemá žádný účinek, šťastní to lidé. Zbytek naší "internetem zasažené populace" ale ochutná plody toho, co jeho možnosti nabízí. Jsou sladké a nedá se jim odolat! A tak si na něj zvykneme. Omlouváme si touhu po něm. Ačkoli zapínám počítač se slovy, že jdu pracovat, vím, že nejprve zapnu internet a vykonám všechny své pravidelné denní rituály. Do té doby nemůžu klidně vydržet. Je to k zbláznění, že ano?

Někdy se říká, že na řadu problémů pomáhá léčba šokem. V případě nekterých závislostí to tak úplně nefunguje, každý určitě slyšel o tom, že kuřáci si musí odvykat postupně, jinak by jim tělo dalo nedostatek nikotinu pěkně sežrat. Myslím si ale, že v případě "internetové závislosti" (dá se to myslím pěkně aplikovat i na závislost na počítači nebo mobilu obecně) to neplatí. Není to dle mého názoru na fyzické bázi. Například mým očím, celým rozbolavělým od monitoru, se určitě po počítači stýskat nebude. Taky dlouhé sezení nebo polehávání není vlastně nic, co by nám mohlo chybět. Člověk potřebuje pohyb, byť jen minimální. Myslím si, že podstata této závislosti je ryze psychická. Je to zvyk, většinou za účelem zábavy, je to něco, co nás k sobě poutá především díky obsahu, ne? A u psychických záležitostí se zase říká: sejde z očí, sejde z mysli. Není to tak docela pravda, vím, ale něco na tom je. A my, kteří máme krátkodobou pamět, bychom měli mít plusové body.

Nemůžu samozřejmě říct, odhlaste si odběr internetu a zachraňte se, dokud to jde. Jak jsem řekla v úvodu, s internetem prostě musíme žít, protože se stal součástí naší doby. Já ale nechci, aby mě zničil, a věřím, že vy také ne. Občas prostě není na škodu dát si takovou pekelnou výzvu. Hodinka a dost. Pokud to není nutné do školy nebo do práce, zahrabat mobil/počítač na místa, kde světlo nesvítí. Místo toho se přece dají dělat jiné věci.

Tak vám všem přeju hodně štěstí, pokud se rozhodnete se svou závislostí bojovat. Jako třeba já. Gratuluju také těm, kterých se obsah tohoto článku vůbec netýkal a neví, jaké to je, cítit se takto ovládán. A těm, kteří kroutí hlavou nad tím, jak jsem "nevinné záliby" zveličila, přeju nějakou silou ránu do palice na probrání. Nemusí to být váš případ, milí zlatí. Ale to neznamená, že jsem si to vymyslela....


Podívete se na tu krásnou pampelišku. Mír a pokoj s vámi. A ať už je léto tady, to je pak všechno jednodušší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Taychi Taychi | E-mail | Web | 18. ledna 2015 v 11:27 | Reagovat

Máš pravdu. Ale já už se kolikrát nudím, když nedělám práci nebo nekoukám na seriály. Pak místo toho spím, jdu se projít nebo si čtu. Možná je to tím, že nemám v poslední době co hrát  nebo že nesleduji let's playery. Jenom z toho důvodu, že mě nebaví sledovat, jak někdo něco hraje. Když na to kouká přítel, ráda se mrknu, ale jinak ne... Už jen kvůli tomu, že já si hry ráda odehraji sama, i když třeba tisíckrát umřu. :D

2 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 19. ledna 2015 v 20:12 | Reagovat

Nemyslím si, že by to byla závislost, i když na netu taky dost časo prokrastinuju. Když jsem pár dní někde pryč a bez netu, tak jediné co mi chybí je kontakt  přítelem - pokud mám chlapa s sebou, tak si na ty internety ani nevzpomenu ;-)
Trochu odbočím, ale připomíná mi to dobu, kdy první filosofové začali své myšlenky sepisovat. Ti starší (nebo konzervativnější) jim to vyčítali, že zblbnou, protože si vše napíšou a nebudou si tak muset nic pamatovat. Dneska s internetem a moderními technologiemi mi to připadá jako totéž v bledě modrém. Prostě se to zas posunulo někam dál a protože to ještě není staletími ověřené, tak to vzbuzuje nejistotu  ;-)

3 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 26. ledna 2015 v 22:26 | Reagovat

[1]: Já koukám hlavně na let's playe her, který můj počítač nerozjede. U let's playů jde ale především o osobu komentátora, s kterým získává hra docela jiný nádech. ;) Docela chápu, že to každého nebaví... ;)

[2]: Tak to jsi jedna z těch šťastnějších... :)
No, tohle přirovnání mi tak docela nesedí. Je přirozené, že internet by měl budit nejistotu. Divné spíš je, jak snadno si tomu lidé přivykli. Co si představíš pod pojmem internet? Je to strašně těžko uchopitelné a nevyzpytatelné. Síť, kterou nelze jednoznačně definovat. Není to žádný papír, který by se dal spálit a bylo by po všem. Rozmlátíš-li svůj počítač, stejně svá data nezničíš nadobro, můžou být už klidně na druhém konci světa. Není to trochu zneklidňující?

4 Taychi Taychi | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 23:04 | Reagovat

[3]: Jo to je pravda. Osobně ráda sleduji tohoto chlapa. Dokonalé hlasy. :-D
https://www.youtube.com/watch?v=iTVAHxg-8NA

5 Wafle Wafle | E-mail | Web | 19. října 2017 v 10:01 | Reagovat

Parádní zamyšlení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama