10 days character challenge

25. ledna 2015 v 20:36 | Kiwi Zelená |  Projekty
Je to asi 10 měsíců zpátky, co jsem si na blogu vyvěsila zadání této challenge. Tady. Musím přiznat, že prokrastinace zapracovala. Mám to již nějakou dobu rozepsané, ale nyní si snad troufám vypustit to všechno na světlo světa. Byla to docela tuhá výzva, pokud chcete vědět, jak v mém podání dopadla, podívejte se dál. A proč jsem se do toho vůbec po takové době vrhala? Nemám ráda, když nechávám věci nedokončené. :)

Poznámka: Vyvěsila jsem si v menu Steam profil. Kdyby jste někdo chtěl jen tak pokecat nebo si něco zahrát, ozvěte se. ;)


1. Oblíbená ženská postava
Tohle není vůbec jednoduché. Děl s ženskými postavami jsem četla kvanta, takže už si ani většinu přesně nepamatuju. Měla jsem docela ráda Tris z Divergence, byla docela silná a měla dobrý úsudek. V dalších dílech na mě ale zanechala rozporuplné pocity, takže jednoznačně nemůžu říct, že by byla nejoblíbenější. Pokud sáhnu do jiného žánru, můžu vyzdvihnout třeba partyzánku Pilar z Komu zvoní hrana. Četl to někdo z vás? Doporučuju. Pilar je silná žena, jejíž charakter je mi prostě sympatický. To jak jedná a jak se chová k druhým i v těch zvláštních situacích, do kterých se v románu dostali. Jedná férově a její síla spočívá v její upřímnosti a vůdcovství. Asi by tu Tris nakonec trumfla.


2. Oblíbená mužská postava
Tady by asi oblíbenecké místo obsadil bělovlasý cizinec se žlutýma očima, dva meče na zádech, jeden ocelový, druhý stříbrný. Víte-li, o kom mluvím, pak si budeme rozumět. Bílý vlk neboli Geralt z Rivie, vědmák. Ale nejvíc známý je jako zaklínač. Jeho osoba je tak neskutečně zajímavá! A všechny příběhy a povídky, které se s ním pojí, rovněž. Nemůžu ale zapomenout ani na malého vousatého prošedivělého hraničáře Halta, věčného "morouse", skrývajícího se v záhybech maskované pláštěnky, s lukem větším než on sám a s černě opeřenými šípy. Miluju sérii Hraničářův učeň a Haltova postava je zde prostě ikonická.

3. Oblíbená vedlejší postava
Vedlejších postav, které mi utkvěly v paměti, by také bylo větší množství. Můžu zmínit třeba Rorana, Eragonova bratrance z Odkazu Dračích Jezdců. Nejprve jsem pasáže s ním neměla moc ráda a nutila se přes ně, ale později jsem jim přišla na chuť. Roran se od Eragona velmi významně lišil, ačkoli měli některé rysy podobné. Měl to ale o to těžší, že neměl kouzelné schopnosti a draka po boku.

4. Nejvíc nenáviděná postava
Snažím se obvykle postavy nenenávidět, ale někdy je to těžké. Tady si zrovna vzpomínám na toho strašného kněze z Chrámu Matky Boží v Paříži. Ano, Klaudius Frollo tak se, myslím, jmenoval! Stejně tak jsem neměla moc ráda ani hlavní postavu z Červený a Černý, Juliána Sorela. Měl také své dobré stránky, ale skrýval je pod takovou spoustou pokrytectví, že se mi s ním vůbec nedalo soucítit. Ani když se sám odsoudil na smrt, znechucen světem, nedokázala jsem si v duchu říct: nedělej to! Prostě jsem si jenom říkala: chtěls to, máš to mít.
Vlastně je ještě jedna postava, kterou jsem v duchu docela důkladně nenáviděla. Byl to Josef K. Říká se, že Franz Kafka je jeden z nejznámějších autorů spojených s Českem. Musím přiznat, že vůbec nechápu proč. Jeho nevyzdvihovanější Proces byl neskutečně nečtivý a nezáživný, takže jeho čtení pro mě bylo hotovým peklem. Josef K. ničím nezaujme, je to podivná osoba, jejíž "souboj" s neviditelnou rukou v podobě procesu je tak neskutečně absurdní, že mi až dochází slova. Musíme také vzít v potaz, že Kafka Proces vůbec neplánovat vydat, výslovně řekl, že si to nepřeje. Nicméně jeho přítel Max Brod tyto "splácaniny" vydal i přes jeho zákaz. Pěkný "přítel", to vám povím. Pokud si myslíte, že jsem se teď příšerně rouhala a Proces snad patří mezi vaše oblíbená díla, fajn. Napište mi, prosím, co vám na tom přišlo tak zajímavé, napjatě čekám. :P

5. Postava, která mi je nejvíc podobná
Asi bych řekla, že se nepodobám žádné z knižních postav. Všechny byly něčím výjimečné, já vynikám možná tak svojí šílenou samomluvou a stavy ne nepodobnými maniodepresivním. O podobné postavě jsem snad ještě knihu nečetla, pokud vy ano, dejte mi tip. Můžu vám leda tak říct, které postavě bych se chtěla podobat, ale to je jiná kapitola.

6. Postava, která prošla největším vývojem
Tak asi moje oblíbenkyně z Hunger Games Katniss Everdeenová. Pokud vezmu její vývoj za celou trilogii, rozhodně musím říct, že ji autorka nešetřila. Naházela toho na ni tolik, že se skoro můžeme divit, že si Katniss udržela své duševní zdraví jakž takž v pořádku. Nebudu nikomu spoilerovat Hladové hry, v případě, že by je ještě nečetl. Jenom se toho prostě hodně stalo. Mimochodem, kdo už viděl film z třetí části? Já zatím ne. :)

7. Postava, kterou chci potkat
Jelikož by o mě spousta z nich neopřela ani kolo, asi bych nechtěla žádnou potkat, rozhodně ne v tomhle těle. Asi bych si taky pokazila svoje iluze. Rozhodně bych ale z dálky chtěla vidět právě zaklínače Geralta, i když raději ne v jeho přirozeném prostředí. To bych to taky nemusela přežít... :D

8. Oblíbený záporák
Tak tohle je jedna z nejjasnějších částí. Byl by to Murtagh z Eragona. Ten je tam rozhodně s Trnem v obecném povědomí brán lidmi jako záporák, jenže my ostatní víme, že to rozhodně nebylo tak jasné a jednoduché. Zaujal mě hned od prvního setkání s Eragonem a při dalším rozplétání jeho strastiplného příběhu si mě víc a víc získával. Třešičkou na dortu byly události v Inheritance, které mě rozhodně usvědčily v tom, co už jsem o něm dávno tušila. Nic není černobílé. Musím Paolinimu za tenhle charakter zatleskat.

9. Oblíbená postava z povídky
Povídky moc nečtu, mám raději rozsáhlá díla. Takže tady budu trochu podvádět a vybírám opět zaklínače, protože kromě hlavní ságy vyšla jeho "dobrodružství" i v knihách povídek. Abych ale nedublovala samotného Geralta, zdůrazním tedy jeho přítele barda Marigolda. Rozhodně je snadné si ho oblíbit pro jeho mluvu a chování, zdůrazníme-li také, že je vždy tam, kde se něco děje, aby o tom později mohl zpívat. :)

10. Nejoblíbenější postava vůbec
To je tak neskutečně těžká volba! Já nechci žádné postavě z knih, které jsem četla, ukřivdit. Pokud bych se vážně nutila přemýšlet, která postava by to mohla být, vedly by moje myšlenky zhruba následovně. Se kterými knížkami jsem strávila nejvíc času? No, hodně času jsem kdysi strávila třeba nad Stmíváním (vážně, taky teď sama nechápu, jak jsem to mohla číst, je to.... divné; omluva všem, co se to líbí, někdy o tom napíšu vysvětlující článek), ale nedá se říct, že by mě tamější postavy nějak silně poznamenaly. Silnou emoci ve mně zanechala série Odkaz dračích jezdců. Jenže tam se jednalo o ten svět, o kombinaci všech těch postav dohromady. Milovala jsem Murtagha, Aryu, Nasuadu, Eragona, Safiru, Rorana... prostě, bylo by to na dlouho a stejně bych se nerozhodla. Svého času jsem hltala také Hraničářova učně. Nemůžu se stále nabažit Zaklínačova světa. Beru knihy a série hlavně jako celek, takže psát o oblíbených a neoblíbených postavách je vždycky trochu sporné. Poslední parádní fantasy kniha, kterou jsem přečetla, byl Hobit, ale ani tam se nedá příliš uvažovat o jednotlivých postavách. Oblíbila jsem si Bilba, ano, ale copak ho můžu srovnávat s ostatními postavami? Každá je v něčem dobrá, jsou skvěle napsané a živé. Ale nejlepší jsou dohromady.

Takže jaká je moje nejvíc oblíbená postav vůbec? Nemůžu se rozhodnout. Jsou to všechny, které jsou napsané s patřičnou citlivostí a živostí, všechny, které nás společně donutí jejich světy milovat nebo nenávidět.

Poznámka č. 2: U této příležitosti jsem trochu přepracovala své starší knižní rozbory a pokusila je učinit více důstojnějšími. Pokud máte zájem, nahlédněte do rubriky Knihy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 25. ledna 2015 v 20:57 | Reagovat

Geralt je prostě skvělej, Pilar se mi taky líbila, a co se týče Huga, mě na něm vždycky vadilo, že charaktery všech jeho knížek jsou jsou všechny stejný.

2 Em Age Em Age | Web | 26. ledna 2015 v 7:57 | Reagovat

Je to možné?
Ani jednu z těchto knih jsem nečetla, tudíž neznám ani jednu z postav. :D :( Asi máme zkrátka jiný vkus, co se knih týče.

Na některé otázky bych odpověď nevymyslela, třeba na tu postavu, co se mi podobá. Ty sis s tím poradila dobře, já bych tam dobrou odpověď asi nenalezla. :D

3 black-games black-games | Web | 26. ledna 2015 v 15:15 | Reagovat

Jo jo Geralt to je prostě klasika :D
Upřímně já bych asi neodpověděl vůbec na nic, mám tolik oblíbených postav až to hezké není :D Kromě bodu 5. na který máme shodou okolností naprosto stejný názor i odpověď :D

4 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 18:20 | Reagovat

Pěkný článek, máme koukám docela podobný vkus... Komu zvoní hrana jsem četla, moc se mi líbila; Červený a černý jsem nebyla schopná dočíst, protože hlavní hrdina mě vytáčel do nepříčetnosti, ale myslím, že na tomhle místě bych možná spíš napsala Umbridgeovou z HP :-D A z Odkazu dračích jezdců mám taky nejradši Murtagha, i když podle mě to tak úplně záporák nebyl :-)

5 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 26. ledna 2015 v 23:09 | Reagovat

[2]: Vážně? Za sebe můžu říct, že doporučuju téměř všechny výše zmíněné.. :)

[4]: Já zase nikdy nečetla jedinou knížku Harryho Pottera. Kdysi jsem četla jakousi ukázku, která mě nebavila natolik, že jsem se pak celé sérii vyhýbala obloukem... :D
Murtagha jsem rozebrala, všichni, kdo četli, ví, to je rozporuplná osobnost. :)

6 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 28. ledna 2015 v 21:54 | Reagovat

Katniss že prošla nějakým extra vývojem? Dobře, tak možná jsem fakt ignorant, ale připadá mi pořád jen jako otrávená, nezáživná a v jádru hysterická puťka :D A to po celou dobu, pořád se chová jako chodící Derp face. Sory, tady to vídíme jinak :D

Roran je skutečně zajímavá postava, podobně souhlasím i s tou souhrou všeho v knize dohromady - nejde prostě jednu část nenávidět a druhou milovat...dobře...ale jenom u Divergence. Pfej Tris ;)

A upřímně - tenhle styl bych u tebe netipoval, ale zas si to žehlíš tou klasikou, to mi u tebe opravdu sedí, inteligentní četba!

7 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 1. února 2015 v 19:40 | Reagovat

[6]: Heh :D Mám docela široký rozhled, neboj! A hej, každej máme asi prostě jinej názor... :/ :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama