Advent dýchl i na mě

9. prosince 2014 v 18:28 | Kiwi Zelená |  Z terénu
Už máme napečeno! Den je hned mnohem víc sluníčkový, když se po bytě line vůně perníčků. Zkoušela jsem letos jinačí recept než obvykle děláme, a pekla je úplně sama. Naše nová horkovzdušná trouba byla velmi vítaným pomocníkem. Den na to se přidaly i zázvorky, které jsou mimochodem...mmm, jsou báječné! Nikdy by mě to nenapadlo, kdyby s tím matička nepřišla. :) Můžu se po nich utlouct. Stačí si pak uvařit čaj, zapálit svíčku a najednou je tady ta předvánoční atmosféra. Jedna adventní neděle minula, aniž bych to vzala na vědomí, ale tu druhou nehodlám promarnit. Je přece čas klidu a míru a já pro samé stresy zapomněla zpomalit. Když jsem dnes četla článek na Gurmánce o jedlých dárcích, navnadila jsem se tak, že už se nemůžu dočkat, až mým blízkým něco utvořím. Začalo mě to v kuchyni docela dost bavit, když teď mám tolik času navíc, táhne mě to tam.

Samozřejmě, že jsem si všimla, že punčová sezóna začala už v listopadu a že rozsvícený stromeček nám na náměstí taky nějaký ten pátek stojí. Ale víte co? Procházet si stánky a popíjet punč není ono, když vám u toho aspoň trochu nemrzne. Nejlepší je to, až nasněží. Rozhodně by mě to nebavilo v listopadu, čeho je moc, toho je příliš. Do Štědrého dne by se mi stromeček okoukal. Proto se doma taky staví až ten den ráno, aby si zanechal svoje kouzlo. Je to vlastně podobné jako se smaženým kaprem a bramborovým salátem- nikdo vám neříká, že ho nesmíte jíst jindy jak na Vánoce, ale za mě můžu říct, že by mi nechutnal, nebylo by to ono. Každoročně děláme taky rybí polévku z hlavy, která je opravdu báječná. S opečenými houstičkami je pro mě téměř synonymem Štedrého dne. ;) Slyšela jsem, že někteří šmakují na štědrovečerní tabuli řízek nebo třeba vinnou klobásu. Chápu, že kapr každému nechutná, nikdo vás přece nenutí jíst ho, je to vlastně jenom detail tradice. Doslova, každému podle chuti. Ale víte co? Pochlubte se, jak to máte vy, jsem zvědavá. :)

Četla jsem pár článků, třeba od blogera Destinaetus, kde se píše o vlivu Ameriky a Santa Clause na naše Vánoce. Jsem jedna z těch, kteří proti tomu ostře vystupují. Vrcholný "zážitek" byl, když k nám přijel Santa. Musím to samozřejmě rozšířit. Náš byt je docela vysoko a má parádní rozhled na město. Je odtamtud také vidět na prodejnu Lidlu, které je hned naproti. A jednoho šedivého dne, jako každého jiného, se na parkovišti před Lidlem objevil veliký červený kamión od Coca Coly. Sešla se kolem něj spousta lidí a jakmile se setmělo, show začala. Nic jiného to nebylo, než nějaká šílená šaškárna, v provizorním divadýlku poskakovali panáci v Santa oblečcích a pokřikovali tak, že nám ani nejlepší utěsnění oken nestačilo. Víc než to, co tam předváděli, mě děsilo to, kolik lidí tma přišlo a bylo nadšených. To jsme vážně tak klesli? Až tak hluboko? Mám na ten červeno- bílý oblek alergii. Mám alergii na všechny ty americké "úžasnosti". Jestli se mnou chcete hodit rozumnou řeč, nechoďte na mě s tímhle. A námitku, že každý má svobodu věřit si v co chce, neberu. Tohle je přes čáru. Tady jsme v naší zemi, v srdci Evropy. Tohle ať si dělají u sebe doma, krucipísek.

Nechtěla jsem se ale rozčilovat. Chtěla jsem říct, že Vánoce jsou tady. Záleží na nás, jestli si z toho uděláme komerční ptákovinu a budeme dál lítat a stresovat se, nebo jestli se zastavíme, uvolníme, najdeme si čas pro naše blízké a pro krásné chvíle s nimi. Neměli bychom zahazovat něco tak hezkého. Možná je to jenom naivní snaha spůsobená tím, že opouštím dětská léta a stále se s tím nechci smířit, ale spíš to bude chuť po něčem krásném a intenzivním, co si, mimo jiné, určitě zasloužíme.

Pokládání otázek do řad čtenářstva se stává docela často vídanou věcí. A já se musím taky zeptat.. :)
Co vy a Vánoce? Už se vás nějak výrazně dotkly?

Pokud jste tu povíceré, pravděpodobně jste si všimli, že jsem odhodila svoji pěknou klasiku a nastolila místo ní tuhle vánoční úpravu. Ano, bude tady strašit až do Vánoc. :D Výhoda "designu" v malování je ta, že ho můžete měnit podle sezóny. Jenom se nemůžu rozhodnout, jako barvu na pozadí. Klidně poraďte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anika anika | 9. prosince 2014 v 18:33 | Reagovat

ahoj, chtěla bych tě požádat jestli bys v téhle soutěži nepodpořila moji kamarádku,fakt si to zaslouží:
http://blog-teenchoiceawards.blog.cz/1412/hlasovanie-2-najlepsi-grafik-cesky
prosím o hlas pro terush :)

2 Robka Robka | E-mail | Web | 9. prosince 2014 v 19:03 | Reagovat

U nás to taky voní perníčky a právě dopékám další várku ořechového cukroví. Tohle voňavé vánoční tvoření mám ráda.:-)A k tradiční štědrovečerní večeři u nás taky nechybí rybí polévka, kapr a bramborový salát. Občas jsme dělávali i kubu (mamka je z jižních Čech), ale většinou se přes den spokojíme s vánočkou a čajem (na zlaté prase nehraju:-)). Jinak co se tradic Vánoc týče, myslím, že dneska se to omezilo už jen na jídlo a dárky, Vánoce by měly být duchovní, ale na to už se zapomíná. Dnes je moderní upozorňovat na symboly (jako je u nás Ježíšek, v USA a Británii Santa Claus), ale mnozí lidé už vlastně ani neví, proč se Vánoce slaví.

3 black-games black-games | Web | 11. prosince 2014 v 16:10 | Reagovat

To si můžeme dát high-five, toho dědka v červeným nechci vidět ani na plakátech natož před domem takže tě naprosto chápu :D Sice jsem zastáncem toho, že by si měl každý slavit co chce, ale ať si to slaví doma a ne na věřejnosti.
Čím jsem starší tím mi přijdou Vánoce víc „nepravý” protože si prostě pamatuju ty Vánoce s pomalu půl metru sněhu, pořádnejch 15 stupňů pod nulou a ne nějaký léta přes celej rok. Kromě toho mi přijde, že lidi přestali brát Vánoce jako „něco víc” než rozádvání dárků a pořádní s prominutim přežrání se (Ikdyž to k tomu samozřejmě patří)
Doma máme samozřejmě tradici - rybí polévka + kapr + bramborovej salát kombinace, ale občas nahrazujeme rybu řízkem.
K otázce: Já stejně nějak začnu vnímat  Vánoce tak týden před, cukroví ještě nemáme, ale stromeček už čeká na balkoně na 23. :)
P.S. Dobrej design :D

4 Em Age Em Age | Web | 16. prosince 2014 v 11:54 | Reagovat

To s tím vozem od Coca-Coly si nedovedu představit. :D Osobně mi je jedno, jestli někdo vyznává Santu či Ježíška. Myslím si, že pro děti je i Santa lepší, aspoň si podle něj něco / někoho představí. :-)
Jinak nevím, jestli je to pravda, ale Santa Claus je prý Saint Niclaus, nebo-li svatý Mikuláš. :-) Tak si prostě říkej, že někomu na světě nosí vánoční dárky Mikuláš. :-)
Na mě už advent také dýchl, mimořádně, obvykle jsem Vánoce moc neřešila. :-) Jenže jak mám super dárky pro svého přítele a jeho rodinu, moc se těším, až jim je dám. Kromě toho (bydlím u přítele) tady v rodině se potrpí na tradice, takže se tu zapaluje i adventní věnec... to jsme třeba s mou mámou nikdy nedělaly.

5 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 18. prosince 2014 v 14:36 | Reagovat

Slovní spojení "dýchl na mně Advent" je vskutku kreativní! :D Stejně tak se mi líbí slovo sluničkový - tudíž jej přidávám do repertoáru ironie!

Santa vs Ježíšek mně unavuje. Nejsem jednostranný jako ty, takže ani nebudu vytýkat klady a zápory.. prostě neřeším. Není to vlastně jedno? :)

Otázky na čtenáře mám taky rád - dokonce raději, než ten můj "slavný" podpis. Ale vidím ,že budu muset brzy opět vykročit z mainstreamu a přijít s něčím novým.

A rybí polívka - promiň, ale bléé! :D

6 stuprum stuprum | Web | 19. prosince 2014 v 4:17 | Reagovat

Ve skutečnosti se nic v Americe z toho santaklaunošílenství nevidí, jen víc svítí stromky a domky. :)

7 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 19. prosince 2014 v 20:44 | Reagovat

[3]: Ty jo, ty žiješ! :D Taky mi přijdou Vánoce s každým přibývajícím rokem čím dál míň opravdový. Je to něco jinýho, když je člověk dítě. P.S. Díky! :)

[4]: Pokud si děti nepředstaví Ježíška, asi mají hodně slabou představivost... :D Pro mě byla ale stejně asi nejhezčí představa toho kouzla... ani jsem si nemusela nikoho představovat...

[5]: Ok. Noo, je pravda, ať si každý má co chce. Ale mě za unavuje, jak nám to všude cpou.. :/ Rybí polívka každýmu nesedne, pokud jsi ji ale neochutnal, překonej to a možná budeš překvapen. 50:50.

[6]: Já nikdy v Americe nebyla. Ona to možná zveličují hlavně ty reklamní kampaně..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama