Příběhy dona Quijota- J. John

2. září 2014 v 15:39 | Kiwi |  Knihy
Tak mi bylo připomenuto, že bych se měla pustit do čtení knih ze svého maturitního seznamu. Hned co si ho sestavím, samozřejmě. V souvislosti s tím jsem si vzpomněla taky na své rozbory literárních děl, které jsem vám jaksi zapoměla servírovat. Tenhle kousek určitě dobře znáte, kdo by neznal dona Quijota, který bojuje s větrnými mlýny?


Příběhy dona Quijota

Autor: J. John, převyprávěl knihu Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha od Miguela Cervantese y Saavedra

Miguel Cervantes y Saavedra (1547- 1616)- španělský spisovatel

Kniha je parodií na rytířské romány, poukazuje na nedostatky soudobého Španělska, kontrastují zde hloupé směšné činy dona Quijota a naproti tomu vyšší smysl jeho jednání, cesta k spravedlnosti, ušlechtilosti, svobodě a souboj se společností. Stojí zde proti sobě také sny (představy dona Quijota, např. o tom, jak úžasné skutky dělá) a skutečnost (např. to, že byl všem pro smích a nikdo ho nebral vážně).

Hl. postavy:
Don Quijote de la Mancha: Zchudlý šlechtic, idealista a snílek, naivní, ale v jádru ušlechtilý, směšný svými činy, které myslel dobře. Má dobré mravy, morálku, je cílevědomý, ale hrdinsko-komický.

Sancho Panza: Zbrojnoš, praktický člověk, více se drží reality, ale mají společnou naivitu (nakazil se "donkichotsvím"). Usiluje o bezstarostné živobytí pro něj a pro rodinu, ale není úplně prospěchář, rád jí, více zaměřen na hmatatelné věci, netouží po hrdinství. Používá v řeči spoustu lidových pořekadel.

Děj se odehrává ve Španělsku, změna doby (iluze středověku).

Děj: Starý, chudý a vyhublý zeman Quijano, vášnivý čtenář rytířských knih se jednoho dne rozhodne, že se stane bludným rytířem a brzy tomu uvěří. Opouští statek, vydává se do světa se svou starou rozbitou výzbrojí, nechápe, že doba rytířů je pryč. Za paní svého srdce si vybral venkovskou děvečku a nazval ji Dulcinea z Tobosa- té pak chce skládat k nohám všechny své úspěchy. Také svého starého vyhublého koně nazval vznešeně Rocinante. Své jméno pak změnil tak, aby znělo více šlechticky, don Quijote de la Mancha.

Vyhledává dobrodružství, snaží se šlechetně pomáhat slabším, snaží se být prospěšný, ale tropí jen ostudu, jeho snahy vždy končí výpraskem nebo výsměchem. Na svou další cestu s sebou vzal Sancho Panzu, vesničana, a slíbil mu, že mu předá vládu nad ostrovem, který společně dobudou. Na svých cestách se setkají například s Mambrinovou přilbou, obry v podobě větrných mlýnů, armádou přeměněnou ve stádo ovcí, osvobodí trestance, dostanou se do tajemné jeskyně apod. Quijotovo okolí si z něj mnohdy tropí blázny a připravuje pro něj představení. Farář, bakalář Samson a lazebník z jejich vesnice usilují o to, aby se vrátil zpět a nabyl rozumu, a proto se strojí za nepřátelské rytíře, kteří dona Quijota vyzívají na souboj pod podmínkou jeho návratu. Don Quijote se také se Sanchou Panzou vydají do Tobosa za Quijotovou paní Dulcineou a Sancho Panza mu namluví, že jeho paní je zakletá selka. Don Quijote tedy tvrdí, že ho pronásledují kouzelníci.

Později na svých cestách se setkávají s vévodskými manžely a ti zjistí, že nemají rozum úplně v pořádku a rozhodnou se pobavit se na jejich účet. Vymýšlí jim všemožné úkoly a hrají s nimi jejich hru "na rytíře". Sancho Panza se stane vladařem ostrova (tedy imaginárního; města) Lacinky a vládne. Nakonec ho to přestane bavit, uteče, setká se se svým pánem. Společně ujíždějí do Barcelony, kde jsou opět všem pro legraci. Don Quijote je poražen Rytířem Lesklého měsíce (přestrojený bakalář Samson) a musí jet domů. Don Quijote dorazí domů, onemocní, těsně před smrtí vystřízliví ze svého poblouznění a následně umírá.

Kompozice: Děj prolínán spoustou epizod (vedlejších událostí), je spojen motivem cesty, putováním za poznáním a hrdinstvím. Obsahuje dva oddíly.

Umělecké prostředky:
· Deheroizace hrdiny (parodie, zesměšnění)
· To řekl zarmoucený Sancho, přivazuje ke stromu zvířata a poroučeje se do ochrany dobrých čarodějníků, o jejichž….; Rodiče, Camacho i jeho přátelé byli však velice rozezleni.
Hojné používání přechodníků a jiných zastaralých jazykových tvarů (archaismů)
· Pak přivázal rytíř na hrot svého kopí…. Inverze ve větě

Hodnocení: Kniha je velmi čtivá, zajímavá a poutavá. Je plná humoru a poučení. Myslím, že autor báječně vyzdvihl to, co chtěl. Velmi se mi také líbil vstup (úvodní kapitola před tou první), ve kterém jsem se dozvěděla něco o Cervantesově zajetí a další informace nad rámec díla. Jsem si jistá, že každý si na této knížce něco najde…
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 :) :) | 2. září 2014 v 15:59 | Reagovat

Tak tohle je jediná kniha, kterou jsem nikdy nedočetla...
Byla to děsná nuda...

2 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 2. září 2014 v 18:52 | Reagovat

[1]: Každému podle gusta...

3 Bocian Bocian | E-mail | Web | 2. září 2014 v 19:24 | Reagovat

Táto kniha sa mi motá popod nohy na každom kroku :-D. Podlo som si ju stiahol a mienim ju prečítať, avšak mám len českú verziu a akokoľvek mi tento jazyk nerobí problémy, čítať také masy textu som si chcel vychutnávať v mojej rodnej reči.

Verím, že to je skvelé dielo a dodávam, že sa musím odhodlať doň zahryznúť.

4 :) :) | 2. září 2014 v 19:31 | Reagovat

[2]: Tak určitě. :)

5 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 14. září 2014 v 17:14 | Reagovat

[3]: Jo, to udělej. Nebudeš litovat. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama