Filmová všehochuť

31. května 2014 v 22:37 | Kiwi Zelená |  Z terénu
Na televizi koukám pouze příležitostně a do kina se taky dostanu jednou za uherský rok, ale na internetu brázdím filmové vody s lehkostí a radostí. Když je čas, samozřejmě. A protože jsem měla minulý týden takový docela volný, shlédla jsem více filmů, které bych jinak nikdy nemohla stihnout. Každý z nich měl něco do sebe, mám k nim co říct a tak se chci podělit s náhodnými internetovými kolemjdoucími, trochu formou recenze v jejím nejneformálnějším stylu, přece jenom, já na formality moc nejsem. (Asi by ze mě byl špatný novinář, že? Nedávno jsem sklíčeně řešila svou budoucnost se smutným zjištěním, že se od novinářů požadují především HUMANITNÍ obory. Takže novinář píšící o přírodovědeckých tématech je tabu? Hm, stejně bych se na to nehodila, myslím, ale to jsem zase odbočila. :D) Samozřejmě mi pište své dojmy z jednotlivých kousků, ráda si přečtu něčí názor.


Vrtěti ženou (2011)


O tomhle filmu jsem slyšela už v době, kdy byl v kinech, ale přirozeně jsem na něj zapoměla. Když už jdu do kina já, musí se jednat o film, který chci prostě vidět. Nebo tam jdu z donucení se školou. Takže, když jsem si tento film připoměla, bůhvíproč jsem měla pocit, že tam hraje Keira Knightley. Do poloviny filmu jsem čekala, že se objeví, samozřejmě se neobjevila. :D
Proč mě film zaujal: Líbí se mi prosředí viktoriánské Anglie, samozřejmě mě také zaujal netradiční příběh, totiž o tom, jak vznikly první vibrátory. To se hned tak nevidí.
Nástin děje: Hlavní postavou je mladý lékař, který chce léčit lidi a pomáhat jim, a který také prosazuje v medicíně velmi pokrokové metody. Má také kamaráda vědce, díky jehož zálibě v elektrických vynálezech může dojít k již zmiňovanému počinu, totiž k vylepšení již stávající metody léčby ženské nemoci zvané hysterie. Tímto termínem bylo označováno prakticky cokoli, včetně dcery ženského lékaře, která byla na poměry společnosti až příliš samostatná, starala se o lidi v nouzi a celkově, nebyla taková, jako jiné ženy. Což našeho mladého lékaře docela zaujalo. Víc vám prozradit nemůžu, podívejte se sami. :-)

Croodsovi (2013)


Na úvod musím říct, že jsem na tento animovaný film narazila čirou náhodou. Ačkoli není nijak starý, vůbec jsem jeho "příchod na scénu" nezaregistrovala. Mám radost, že jsem ho nakonec zkoukla, protože je báječný, přesně ten typ, který mám nejraději. K čemu bych ho jeho humorem a atmosférou přirovnala? No, třeba k Na Vlásku, z něj jsem byla podobně nadšená.
Proč mě film zaujal: To už jsem vlastně řekla, od začátku vypadal moc prima a předčil moje očekávání. Pravěká rodinka, spousta zajímavých a vtipných situací, spousta nepřátel a divé zvěře... tahle kombinace prostě zavání něčím dobrým. :-)
Nástin děje: Croodsovi jsou rodinka skalních lidí, kteří přežívají jen díky tomu, že dodržují přísná pravidla. Téměř pořád žijí ve své jeskyni, bojí se změn a všeho nového, což ale není zrovna typ života, který by si dobrodružná dcerka Iška představovala. Jednoho dne se ale všechno změní, Iška poruší zákaz a potká chlapce, který jí vypráví o konci světa a nutnosti vydat se do bezpečí, jít za světlem. Nic by se asi nestalo, kdyby se konec světa vážně neblížil a rodná jeskyně Croodsových nebyla zničena. Nucena tedy instinkty o přežití, vydává se celá rodina na hon za novou jeskyní. Nic ale není tak jednoduché a tak se jim budou nápady mladého Boye hodit. Čeká je velká spousta nástrah, nová prostředí, které jsou jim neznámá, noví nepřátelé a přátelé. Jak to celé dopadne vám samozřejmě neřeknu, ale veřte, že shlédnutí nebudete litovat, pokud je toto váš šálek čaje. :-)

Jumper (2008)


Představte si, že byste se mohli behěm sekundy ocitnout na jakémkoli místě, na kterém jste už byli nebo které jste někde viděli. Stačila by myšlenka. No, já si teda myslím, že by to bylo docela praktické, ale rozhodně dost nereálné. Už samotná myšlenka toho cestování není příliš promyšlená, ale není to rozhodně jediné místo, na kterém měl film slabiny. Mě osobně přišel velmi, velmi zrychlený. Málo času zde dostal vztah s hrdinovým "kolegou", románek s bývalou spolužačkou a jedinou životní láskou, ale také vztah s otcem a matkou. Byla zde snaha zaujmout co nejvíc, ale výsledek je pro mě takový, že ani jedné věci nebylo věnováno dostatek prostoru. Znovu bych se už asi nepodívala.
Proč mě film zaujal: Ani nevím. Možná ten prvek cestování po světě. A taky mě kladné ohlasy.
Nástin děje: Hl. hrdina (jehož jméno jsem si pro jeho osobnostní nevýraznost ani nezapamatovala) umí skákat mezi různými místy na planetě. Jako menší totiž spadl do řeky, když své kamarádce-lásce chtěl vylovit dárek, který jí dal, a který tam nenávistní spolužáci hodili. Málem by se utopil, kdyby neodhalil svou schopnost a "neportl" se jinam. Tak to začalo. Vrhl se na loupené bank a život na vysoké noze, čímž ale zapříčinil pronásledování bandou, která jumpery nijak nemusí. Najednou mu šlo o život, ale on se raději se svou láskou vydává do Říma na superrande (vidíte tu ironii?). Právě tam objeví fakt, že není jediným jumperem. Spolu se svým novým "kámošem" musí tedy zničit nepřátelskou bandu, v čele s šedivým černochem, který rád mává dráty. V nebezpečí je taky jeho holka, jak jinak. A taky odhalí strašný tajemství o svojí mámě.
Není to tak hrozný, jak jsem tady zironizovala, ale je to poněkud klišovité a křečovité na můj vkus. Podívejte se sami. Plus ještě dávám za herce, na kterého se dalo dobře koukat, i když někdy vypouštěl z pusy neskutečné bláboly. :D

Cela (2000)


Psychologický film s lehce hororovými prvky. Je především o zločinci, který jako malý zažil velké trauma a proto má v dospělosti podivné chutě. Topí své ženské oběti v akvárku. Naštěstí je zajat, jenže nikdo netuší, kde je jeho poslední obět. Nebo spíš tuší, v akvárku. A pravděpodobně se taky utopí, pokud nezasáhne naše hlavní hrdinka a nepokusí se skamarádit s dětskou částí zločinovy osobnosti přímo uvnitř jeho vlastní hlavy. Asi to nezní zrovna originálně, no, originální to ani nemá být, má to být především na city hrající a strašidelné. V některých částech s větším úspěchem, v některých s menším. Celkově nevím moc, jak to hodnotit, asi záleží na vašem filmovém vkusu. Pravděpodobně bych to ale znova vidět nemusela.

Ranhojič (2013)


No, tenhle film mě doslova zajímal. Trailer, který nám v kině strčili před film, ve mě utkvěl a vyvolal můj zájem. Čekala jsem od něj něco, což se tedy naplnilo, jak můžu předem říct. Určitě hodnotím nadprůměrně.
Nástin děje: Hl. hrdinovi, Robovi Coleovi, v mládí zemře matka na vnitřní zranění. Je zdrcen. Navíc je také oddělen od sourozenců a bez majetku. Přichytí se tedy k místnímu potulnému "léčiteli", který byl právě přítomen, ale nedokázal zachránit jeho matku. Rob s ním žije a vyroste, dokud jeho společník neoslepne. Zjistí, že existuje jeden Žid, který umí léčit oční choroby. Od Žida se dozvídá o vzdáleném léčiteli, který ho to naučil a touží se s ním setkat. Vydá se ho hledat až do Persie, přesně už nevím do jakého města, ale bylo velké a známé. Příběh se neobejde bez milostné části, která tak ale má své místo docela přirozeně. Pohled na mor, různé choroby, ale i vnitřnosti apod. je líčen docela naturalisticky, ale ničemu to nevadí, jen to dodává na reálnosti. Celkově se mi film moc líbil a vřele ho doporučuji. :-)

Zdroj všech obrázků: http://www.csfd.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andrea Andrea | Web | 3. června 2014 v 15:35 | Reagovat

Ani jeden film jsem neviděla. Z Jumpera jen kousek, já se obecně moc na televizi nedívám, ale nejvíce mě zaujal ten Ranhojič. :)

2 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 3. června 2014 v 19:00 | Reagovat

[1]: Ten bych taky ze všech hodnotila jako nejlepší. :-) Také na televizi moc nekoukám, beru to jako ztrátu času, když mám na všechno počítač... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama