Mezinárodní den boje spisovatelů za mír (2.3)

1. března 2014 v 16:12
V žádném případě si to nevykládejte tak, že bych se jako považovala za spisovatele. Spisovatelem nejsem a nikdy jím ani nebudu, to mě ale nijak netrápí. Ale umím psát a číst, tak proč toho nevyužít, že? Takže, v neděli, druhého března, je tento mezinárodní den, ačkoli hádám, že jste o tom stejně jako já nikdy neslyšeli. Ale od té doby co jsem si koupila nový kalendář... :) (více zde) Ať už jste nebo nejste spisovatel, budu ráda, když vyjádříte svůj názor na toto téma.

zkr./o válce; o těch, kdo ji způsobují a o našich možnostech; Válka s mloky/Myslím si, že udržovat mír je důležité. Pro nás v české republice to slovo rozhodně nemá takový význam, jako v zemích, kde se opravdu válčí. Dá se říct, že to jde mimo nás. Ale v dnešní době otevřených hranic to není zase tak stoprocentní, velké množství problémů je globálních a týkají se všech. Pokud by snad měla vypuknout třetí světová válka, byl by to masakr na celosvětové úrovni, tím si buďte jisti. Víc se ani nechci domýšlet...

Proč vlastně vznikají války? Kvůli moci, kvůli území, kvůli penězům.. Vlastně jenom kvůli penězům, protože ty jsou za vším. Nedokážu si představit mentalitu lidí, kteří dokáží kvůli malichernostem vyvraždit celé národy. Jsou vážně tak omámení mocí peněz, baví je dívat se na potoky krve a utrhané končetiny létající vzduchem nebo co? Nebo to ani nevnímají? Zločinec si prý nikdy nechce přiznat, že je zločinec. Ale copak to není zřejmé? Obelhávájí se ve svých "dobrých" motivech stejně jako baculaté ženy v důvodech své nadváhy? Tak strašný fanatismus, jaký jsme mnohdy u velkých osobností známých svou agresivní "politikou", už přece nejde přebít slovy? V dnešní době možná, přijde mi, že se mnohdy víc mluví než jedná, ale tehdy, když to bylo aktuální? Každý to řeší jinak.

Nejsem si vůbec jistá, jestli člověk jako já může vůbec pochopit pravou příčinu svárů. Nikdy jsem neměla velké ambice, nechtěla jsem pohnout světem, jako někteří. Dokonce i v mé věkové skupině se mi zdají mé ambice docela podprůměrné. Prostě si chci žít tak, jak mě to baví a tak, jak okolnosti vyžadují. Snažím se být zodpovědná, ale nikdy se neženu do ničeho, co příliš neznám. Třeba do ovládnutí světa, nebo tak nějak. :) Teď si tak říkám, jestli bych vůbec ty velké šílence a mistrné stratégy chtěla chápat. Obyčejní lidé stejně nic nezmůžou, počítá se s námi jako s nějakou... jsme jenom čísla v průzkumu, hodnota ve výpočtu k prosperitě a úspěšnosti našich vůdců. A je jedno, jestli se tomu říká demokracie nebo absolutismus. Když je někdo špatný, tak by prostě měl jít z kola ven. A o to by se měl někdo postarat. Jak ráda bych věřila, že asasíni existují, asi jako jeden ze spousty fanoušků zidealizované zmínky o hašašínech, tajemném spolku řádových vrahů, kteří zajišťovali mír pro lidi, kteří se o to sami zajistit nemohli. Klidně se mi vysmějte, já si myslím, že pár vražed, a svět by se hned trochu uklidnil. To, že je to nehumální, zakázané apod. jsou sice logické argumenty, ale zamyslete se sami, je to přece pořád stejné. Dějiny se opakují, minimálně to jsem si z dějepisu odnesla. Jenom prostředí a jména se mění. Tabuizovaly se úplně jiné věci, než měly... Ale to už je moc filozofické i na mě. :)

K tomuto tématu bych určitě doporučovala přečíst si Válku s mloky od Karla Čapka. Tahle kniha je napsaná poutavě a rozhodně obsahuje tolik námětů k přemýšlení... Karel Čapek byl rozhodně velký český literát. Způsob, jakým tu knihu napsal, je báječný. Zpodobnění všech chyb a slabostí společnosti je až děsivě odhalené a pesimistické. Její honba do záhuby. Její povrchnost. Pokud jste nečetli, vřele doporučuji. Nejedná se o souvislý text, je člěnen do oddílů podle etap a obsahuje spousty stejnou formou laděných výstřižků. A o čem to je? No, lidstvo našlo mloky. Z velkého byznysu se později stal globání problém a nakonec skončila většina pevniny pod vodou, právě díky trhavinám, které lidé mloků dávali nas stavbu. Jak ironické, ačkoli mloci potápěli pevniny, některé státy jim stále dodávaly trhaviny, bez kterých by byli mloci namydlení. Tady je vlastně hezky vidět, jak jdou lidi proti lidem a nakonec se zahubí sami.

Obálka nového vydání z roku 2013 od n. Dobrovský (edice Omega)

K jakému závěru jsem došla? S mírem toho asi stejně moc nezmůžeme, ale nedá se dělat nic jiného, než se snažit. Alespoň na naší úrovni nedělat rozbroje a snažit se vycházet a třeba se to nějak promítne... No, tomu asi sama neveřím. Války tu budou pořád, dokud tu budou lidi, kteří by je vyvolávali. A kdyby se ztratili ti, co války vyvolávají, určitě by přišli další.. Jde vůbec proti válkám nějak bojovat? Nejsou součástí lidské nedokonalé povahy? Ale vysvětlete to lidem, kteří je zažili, nebo stále zažívají, každý den ve strachu o svůj život... Jenom proto, že se někdo rozhodl.
Ani jsem nečekala, že by mě během tohoto volného psaní a uvažování napadlo nějaké řešení na zajištění světového míru, ale že to budu končit takto... Můžeme být rádi, že nás se to netýká. Měli by jsme se vykašlat na pitomosti, přestat si stěžovat úplně na všechno a být aspoň chvilku trošku vděční... Možná to zní sobecky, ale my těm lidem stejně nemůžeme pomoct...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katerria Katerria | 6. března 2014 v 20:58

Já jsem to teda negooglila, ale napadá mě, jestli nejde opravdu o připomenutí spisovatelů meziválečné generace, popřípadě Národního obrození či podobných dramatických časů. Myslela jsi to tak?

Jinak... Jo, dosud jsem o tom taky nikdy neslyšela, ale přijde mi to celkem hezké. Mír je cenná věc a vzhledem k tomu, že jsme  šedesát let neměli válku, by bylo fajn v tom pokračovat. Bez debat je to hodně spjato s politikou, a v tomto ohledu bychom se taky mohli něco přiučit. Krom toho je to teď v souvislosti s událostmi na Ukrajině ještě více aktuální. 8-O

2 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 26. března 2014 v 8:17

[1]: No, já jsem si to taky víc nehledala a vzala jsem to tak nějak po svém. Jako mír je dobrý, ale někdy si zas říkám,že za jakou cenu? Když budou lidi jen dělat, co ostatní chtějí? S tou Ukrajinou jo, každej tomu přisuzuje jinou vážnost. Mám dojem, že brzo už to nebude "pouze" Ukrajina, ale  Ruská expanze... :(

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama