Když se provokace zvrtne...

30. listopadu 2013 v 17:37 | Kiwi |  Témata Týdne
.. dopadá to mnohdy katastrofálně. Většinou pro toho, kdo provokuje, ale to rozhodně neplatí v případě, že máte co do činění s vlastními rodiči. Tí jsou totiž totálně posedlí vlastní autoritou, takže jejich provokování musíte přecházet bez povšimnutí nebo s kladnou reakcí. Jejich cílem totiž VÁŽNĚ není vás naštvat nebo ztrapnit, ale dokopat k nějaké reakci. Holt vás přece za tu spoustu let neznají, jak by mohli, proto abslotulně něčekají, že si postavíte hlavu a vyhlásíte jim válku.


A válku většinou děti prohrávájí. Protože rodiče vlastní všechny prostředky a bojovat bez prostředků se nedá. Zarazí vám veškerá privilegia, veškeré příjmy, odpojí vám wi-fi a budou se na vás tvářit tak blbě, jak to jenom půjde. To jim samozřejmě můžete oplácet + ukazovat jim naprostý nezájem o ně (to je mnohdy docela zraňuje, ale pak si zvyknou s tím, že to nemyslíte vážně), jenže jediný výsledek je zhoršení vašich stavů. Nenávidím situace, kdy jsem donucena uznat porážku, aniž by vlastně měla nějakou šanci. Ale vždyť to oni si začali! Já jejich chování trpět musím (už jenom proto, že mě živí) a oni to moje trpět nebudou? Bezkonfliktní období pak většinou vystřídají období válečná.

Vždyť přece zas o tolik nejde. Proč nepotlačit své chutě jím říct všechno, co si o jejich jednání myslím, za cenu nějakého extra jídla (sladké, oblíbené, nebo aspoň ne neoblíbené- to je vlatně fakt- rodiče vaří to, co nejvíce nenávidíte), extra peněz (jako na vlastní útratu, ne na knihovnu, na bazén, do školy na příspěvky...) ...? Nevím, jestli jsem jediná, kdo nejvíce nemá rád, když na něm někdo prosazuje vlastní vůli... Když prostě řeknu, že to dělat nebudu, je mi jedno, co si o tom rodiče myslí (teď nemám na mysli uklázení apod., ale třeba mé volnočasové aktivity), prostě to dělat nebudu. Když chci slyšet jejich názor, tak se jich prostě zeptám, ne? Alespoň v druhém směru to tak bezproblémově funguje.

Takže, jaké typy provokace jsou na nás nejčastěji uplatňovány? Záleží na tom, jakou máte povahu. Pokud jste horká hlava, je jasné, že vyprovokovat vás může cokoli a bude to opravdu hračka. Třeba lidi, kteří si hodně zakládají na svých názorech by mohlo vyprovokovat, pokud jim je budete vyvracet, urážet a nutit jim ty své. Ale ruku na srdce, koho by to nenaštvalo?
Pokud se lidé smějí vašim schopnostem, je to také očividná forma provokace. Pokud se vám smějí rodiče, je to blbé v tom, že jim nemůžete vyýtižně odpovědět, pokud se chcete vyvarovat výše zmíněnému válečnému stavu. A je jedno, jestli si z vás snad utahují s cílem, aby jste své schopnosti zlepšili. Třeba já se svojí povahou se jaksi necítím na to, abych jim TAKTNĚ vysvětlovala, že to není vhodná forma podpory.
Pokud se někdo as přespříliš naváží do vaší organizace času, ačkoli není úplně dokonalá, říká se tomu, že " se do vás sere". A pardon, ale tohle je u rodičů velmi časté. Tohle nedělej, dělej víc tamto,... Chápu, že tady je velmi sporné uvádět, jestli je to provokace. Je to zřejmě forma výchovy a to by nám zase potvrzovalo zajímavý fakt, a to, že výchova je provokace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 30. listopadu 2013 v 17:55 | Reagovat

Taky mě hodně štve ta provokace z řad rodičů, hlavně tedy od taťky, když mi něco zakazuje.. něco, co mám ráda a přitom mám osmnáct. To je tak těžké pochopit? Já vím, prostě jsou to rodiče a ne nadarmo člověk slyší "dokud bydlíš pod mojí střechou", ale prostě když už má člověk osmnáct, možná by neškodilo trochu té volnosti.. na druhou stranu, jedna mamčina spolupracovnice a zároveň kamarádka, která má 25 a vlastně ještě bydlí u rodičů, kteří ji vlastně nikam nechtějí pouštět, protože se o ni prostě bojí a tohle mi přijde hrozně divné. Má už přes dvacet a pořád o ni mají rodiče strach, jako kdyby měla pět.. :-?

2 Terka Terka | E-mail | Web | 30. listopadu 2013 v 17:57 | Reagovat

Taky tě tak štve ten Blog.cz s tím, že nejdou vložit komentáře nebo se tedy alespoň nezobrazí? No, snad už se teď - co zveřejním tenhle komentář - zobrazí :-)

P. S. Když tak tento pak smaž :)

3 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 30. listopadu 2013 v 21:11 | Reagovat

[1]: No fakt, chápu, že rodiče se snaží své potomky vychovávat dokud jsou to děti, ale potom už by si jaksi měli uvědomit, že už dětmi nejsou....
[2]: Jo, štve, ale co naděláme... Taky se mi zrušila návštěvnost. Komentář mazat nebudu, jen ať to všichni vidí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama