Táhnu na Prahu

8. října 2013 v 17:26 | Kiwi |  Témata Týdne
Napsat článek o hlavním městě české republiky jsem chtěla už před dvěma týdny a teď můžu děkovat, že jsem to odložila. Byla jsem hodně vytížená, což teď jsem také, ale naskytla se podstatně šťavnatější šance. V Praze nebydlím. Není to ani místo, kde bych se vyskytovala bůhvíjak často, párkrát jsem tam byla za památkami, jednou za přábuznými, několikrát na závodech..., což vlastně vytvořilo převážnou většinu mého osobního dojmu. Vznikla u mě velká touha to město poznat blíž, protože mě vždycky tak nějak tyhle věci lákaly. Stejně jako procházka nádhernými horami, ale to je můj vlastní rozpor.


Poprvé jsem byla v Praze jako maličká a moc si toho nepamatuji. Byli jsme na návštěvě u tety, spali jsme tam a naše starší sestřenice nám s bráškou dělala výlety. Pamatuji si, že jsme byli v ZOO, pamatuji si i jejich sídliště a zmatečné číslování paneláků a taky si pamatuju, jak mě metro zklamalo. Čekala jsem něco úžasného a on to byl kříženec mezi tramvají a vlakem jezdící v tunelech. Reputaci si metro vylepšilo, když najednou vyletělo ze tmy a rozjelo se po mostě s parádním výhledem dolů. Bojím se sice výšek, ale ráda se kochám. Největší dojem na mě asi udělala zrdcadlová síň. Petřínskou rozhlednu jsem viděla jenom zespoda, jak jsem už řekla, výšky mi nedělají dobře. Tehdy nebyla moc nepodobná naší vlastní rozhledně v ZOO.
Památky si pamatuju hodně letmo. Karlův most jsem měla šanci z dálky spatřit před třema týdny na Primátorkách, pršelo a spěchala jsem na sraz a tak jsem se blíž nedostala. Podařilo se mi identifikovat národní divadlo, což je jistě pěkná věc. Někdy do nás učitelé cpou spousty nesmyslů, které v praxi stejně selžou, nejlepší je stejně učit se na vlastní smysly.
Václavské náměstí si pamatuju z vánočního zájezdu, s obrovským stromečkem uprostřed vypadalo trochu jinak, než ve všední den přes okýnko tramvaje. Tramvaje bych mohla vlastně docela pomluvit, miliony druhů tramvají, zastávka každých dvě stě metrů, jezdí jedna za druhou a narvané k prasknutí. Asi bych tam hodně rozvíjela pěší turistiku. Ale to není záležitost jenom Prahy. I u nás doma občas kroutím hlavou, když někdo čeká na tramvaj deset minut, aby se svezl jednu zastávku a přitom by tam byl pěšky rychlejc. Někteří lidi jsou fakt neskutečně líní.
Staroměstské náměstí jsem viděla pouze obložené stromečky, oslíčky a stánečky, takže o jeho kvalitách obecně nemůžu kriticky ani pípnout. Orloj jsem viděla, ale památky mám raději ve formě domů a mostů. A náš domácí orloj je určitě porovnatelný.
Pokud vám už leze na mozek moje porovnávání, ano bydlím v Olomouci. Žiju v Olomouci a doufám, že i budu. Je to opravdu nejkrásnější město. Má všechny kvality Prahy a jen zlomek jejích nekvalit. Svou rozlohou je mnohem přístupnější a mnohem lepší místo pro život. Říkáte si určitě, že ho chválím jenom proto, že je to mé rodné město. Jistá možnost tu je, ale ráda vám sestavím pádné důvody, proč je Olomouc opravdovým klenotem Moravy a ani taková přerostlá metropole se mu nemůže rovnat. Jsem hrdý Moravák, ale Práhu mám ráda. Kvůli její velkoleposti. Ale bydlet bych tam nechtěla, ani za nic. Jasné, zvykla bych si, člověk si zvykne na všechno. Ale v tom ohlušujícím ruchu bych nikdy nebyla šťastná. Mám ráda klid, a ten je u nás i v největším centru. Žádné davy cizinců, davy lidí a otravů. Jednoduchý systém dopravy, ve kterém se vyzná úplně každý. Příroda doslova na dosah. Všechno, co potřebujete, a přesto klid. Klid.
Ráda cestuju vlakem a jet vlakem do Prahy je jedno velké dobrodružství. Rekonstruované hlavní nádraží připomínající spíše obchodní dům než dopravní stanici ve mně vzbuzuje dojem letiště a to jsem nikdy na žádném nebyla. Přijde mi, že architekt to navrhoval stylem: Žádné kufry, všechno oblečení, jídlo, dárky, knihy,... koupíte až na místě. Celé to pražské prostředí mi přijde poněkud cizokrajné, jako by se snad Praha snažila reagovat na zástupy cizinců tím, že se jim ohne a přizpůsobí. Ale to není důvod, proč přijeli do České republiky, nemám pravdu? Nechtěli spíše vidět něco, co jinde neuvidí?

Mám takovou skromnou otázku. Jste z velkého nebo z malého města? A kdo u vás vede, Olomouc nebo Praha?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/ Byla jsi tu. Jaký je tvůj názor na blog?

Dobrý. :-)
Špatný. :-(
Radši žádný. :-P
Nic extra... :O

Komentáře

1 Vatara Vatara | Web | 15. října 2013 v 1:46 | Reagovat

Já jsem z Prahy, takže u mě jednoznačně vede.
Co se týká těch tramvají, je vidět, že jsi se pohybovala hlavně v centru. V odlehlejších částech takový nával není a rozhodně nejezdí jedna tramvaj za druhou. :-)

2 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 20. října 2013 v 18:49 | Reagovat

[1]: No, je pravda, že centrum to bylo převážně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama