Každý už někdy volil

21. října 2013 v 14:19 | Kiwi |  Témata Týdne
Každý v životě děláme své vlastní volby, záleží jen na nás, jak se rozhodneme, ale musíme potom nést jejich následky. Nikdo to za nás neudělá. Jestli chceme něčeho dosáhout, musíme jít kupředu a toho dosáhneme jedině tak, že budeme volit. Nemám teď na mysli jenom volby politické. Prostě volby. Rozhodnout se, zda jít někam či nejít, zda říct to či ono.... volba oboru, školy, zaměstnání... Někdy je neskutečně těžké nést následky za své činy a proto musíme důkladně zvažovat, jak se rozhodnout. Stát stranou se někdy vyplatí, ale v převážné většině se stejně stane to, co se stát mělo, ať už jsme to nějak ovlivnili či ne. A navíc, nikdo nemůže stát na dělicí čáře donekonečna. Každý jsme jiný a určitým způsobem jinak ohnutý.


A co já? Já mám tendenci od voleb unikat. Trvá mi dlouho, než se rozhodnu, zvláště pokud pro to nemám pádné argumenty. Zatím jsem nic tak strašného neudělala, čeho bych musela litovat, ale mnoho malých blbinek už jsem udělala. Takových, které nejsou až tak významné, ale zkazí den. Zkazí záměr. Zkazí vztah. Ale nezkazí život. Ten se skládá s mnohem více prvků, než si kdo dovede představit, je tedy spousty možností, jak své prohřešky bez újmy napravit. Téměř bez újmy.
Některé velké blbosti se dají taky napravit. Problém je, když člověk volí špatně tak dlouho, že už se nemá o co opřít. Takoví lidé nejenom zklamou své okolí, ale i sebe. A z toho se pak nedá vyhrabat.

Když mi jako malé rodiče vybírali základku, šli na to čistě prakticky. Nejbližší, bez nutnosti přecházení silnice. Já si pak ještě zařídila, abych šla do třídy s kamarádkou ze školky. Všechno super. I kdyby to dopadlo špatně, nejedná se o žádný problém, který by nešel napravit. Pak kamarádka odešla na osmiletku. Její volba ovlivnila i mě, jelikož byla má nejlepší a sdílela jsem s ní úplně vše, po jejích odchodu mi bylovelmi prázdno a smutno. Nezařadila jsem se příliš do zbytku třídy, který se velmi obměnil dalšími příchozími. Z touhle volbou jsem nemohla nic dělat.

Když jsem se rozhodla začít veslovat, bylo to popravdě dosud nejšťastnější rozhodnutí v mém životě. Po určitém incidentu jsem se škaredě pohádala s trénérkou a ona mě vyhodila. Na jedné straně uražená hrdost, na druhé velký smutek a strádání. Toužila jsem po návratu, ale nemohla jsem tu volbu udělat sama... Máma mě k tomu dokopala. Je to trošku hrubě řečeno, ale díkybohu za to. Trenérka mou omluva ráda přijala, měla radost, že jsem zpátky, ale opět, sama mě tam dostat nemohla. Ne všechny naše volby závisí pouze na nás, a ne všechny, které se nás týkají, můžeme ovlivnit.

Výběr střední byla další ožehavou volbou. Už teďsi nejsem stoprocentně jistá, jestli jsem vybrala správně. Šla jsem na gympl, další mezistupeň, v podstatě hardcore základka. Po ní nutně následuje vysoká, a ačkoli nejsem super student, počítám s tím. Jde teď o to, jestli se pomocí malých volbiček dennodenně dokopu k učení, aktivitě a tím i dokončení mé milé školy. Víte, jestli jste si vybrali správně či ne, to poznáte až po určitém čase. Kdy se všechno usadí a vy najednou uvidíte jasně. Ohlédnete se a řeknete si, to jsem dělat neměla nebo si oddechnete...

Víc velkých voleb jsem myslím zatím neměla šanci udělat. Jo, vysoká bude jedna z nich. Ale jaké další volby mě čekají, to snad nikdo ani neví. Víte, nevěřím ani tak na osud. Každý máme možnost se rozhodnout jakkoli a teorie, že někdo už dopředu ví, jak se rozhodneme,... ne to nepřipouštím. Nepomlouvám náboženství, víra ve vyšší věci je pěkná věc, ale já bych se držela pouze víry v jejich existenci. Všechno ostatní bych zpracovala do nějaké pěkné knížky. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/ Byla jsi tu. Jaký je tvůj názor na blog?

Dobrý. :-)
Špatný. :-(
Radši žádný. :-P
Nic extra... :O

Komentáře

1 Verunka T. Verunka T. | Web | 21. října 2013 v 15:30 | Reagovat

Chtěla jsem napsat něco hodně podobného, ale předběhlas mě :-D
Kam se hrabou volby do poslanecké sněmovny na naše vlastní individuální životní volby že?

2 tulkakantnerova tulkakantnerova | Web | 21. října 2013 v 17:34 | Reagovat

Taky jsem chtěla napsat článek na podobné téma... Ale když jsem viděla tvůj napsala jsem o politice a na takovýhle se vrhnu za pár dnů...

Jinak je tvůj článek dost dobrý! Palec nahoru!
Prakticky každý den máme před sebou nějaké volby, byť jsou malé nebo velké...
Všechny jsou pro život důležité...

3 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 21. října 2013 v 21:01 | Reagovat

[1]: Jo, přesně tak :D

[2]: Děkuji moc. :) Ano, všechny volby a volbičky jsou pro nás důležité.... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama