Mžourání do dálky

30. září 2013 v 18:08 | Kiwi |  Z terénu
Každý že si prý má vybrat, kterou cestou se chce dát. Zvážit síly, strategii a vyhlídky, a jít. Ne vždy je to lehké. Mohla bych si s úšklebkem připomenout heslo: S poctivostí leda pojdeš (ironická obměna starého známého S poctivostí nejdál dojdeš). Co to lidi provedli? Co je dneska morálka, jenom slovo, které umíme zařadit, určit, zjistíme jeho původ a jeho dalekou historii, dokážeme ho napsat světovými jazyky, nakreslit všemožnými technikami, změřit úhly písmenek, vybrat materiál a rozměry a určit obsah.... Ale chápeme jeho opravdovou hodnotu? A pokud ano, ctíme ji?Jestli má ještě vůbec cenu zabývat se věcí morálky mě napadlo, když jsem pozorovala velké množství volebních plakátů (ony se už zase blíží volby nebo co?) nových, a modré z nebe slibujících politických stran. Už jen jejich samotná snaha o prezentaci mi přijde jako úšklebek, jako stupidní parodie, které stejně nečekají, že někdo uvěří. Nepřirozeně "usměvavé" výrazy na plakátech se dají vysvětlit mnoha způsoby, většina lidí se ale určitě shodne na tom, že reklama na odběr krve je jim před očima milejší. Nechápu to a asi nikdy nepochopím. Politologii, jakožto mé aktuální téma ze Základů společenských věd, bych nikdy jako vědu neuznala. Věda o politice, obsahuje jen hlouposti. Názory na to, jak by to mohlo fungovat, jak lidi oblbnout a získat moc a vliv. Z učitelkou nabízených definicí jsem si vybrala následují, už jen proto, že je v ní velký kus pravdy, a to nejenom o politice.

Politika je umění vládnout lidem tím, že je klameme.


Nemám žádné alternativní návrhy na to, jak vytvořit fungující stát apod., což by se asi od mladistvého ani nečekalo. Každý dnes má právo na vlastní názor a ten zbytek má zase právo názory ostaních ignorovat. Tak to je. :-)
Ony snad v dnešní době, pevně zafixované, snad ani nejsou nějaké námitky možné. Už se nic měnit nebude, jenom se bude brousit k vypečené dokonalosti, výhodné tak pro 1/10 obyvatelstva ČR (číslo je odhadem, mám na mysli množinu politiků a podnikatelů, kteří pečou pospolu a zatepla).

Ale já jsem přece nechtěla tak hluboce uvažovat o věcech politických, které nejsou příjemné k přemýšlení, psaní a ani k počtení. Můj původní úmysl se měl otřít o mojí školní budoucnost, právě dotčenou onou politikou jako takovou. Jak, ptáte se?
Politická situace dělá stav našeho státu a prostředí jako takové. Souvisí s ekonomikou ve velmi úzké souvislosti a tím právě ovlivňuje trh práce. Slyšíte to všude: Běž dělat školu takovou, jaká tě bude bavit, ALE HLAVNĚ, takovou, po které najdeš uplatnění. Tady je náš milý zašitý háček. Najít práci. A předchází tomu právě volba vhodných škol. Systém je docela mazaný, ačkoli pokulhává oproti jiným zemím. A každý student už teď ví, že musí najít uplatnění. Každý se podle toho, a podle svého osobního úhlu pohledu rozhoduje.... Pak se dějí věci.

Třeba se od studentek, které nemají absolutně rády přírodní vědy dozvídáte, že chtejí jít studovat medicínu. Podivné, ale vysvětlení je nasnadě, ve zdravotnictví prý moc lidí není a uplatnění se tam zřídkakdy nenajde. Je to všeobecně známo a proto ten podivný zájem o medicínu, zajistí vám poměrně stabilní budoucnost. Zato běžte studovat třeba novinařinu nebo práva! Nebo ekoligii, ekonomii a bůhvíjaké vědy. Jen běžte, když vás to baví. Potkáme se u pokladny v Tescu, až si tam budu kupovat rohlíky.

Měla bych svou pomatenou kritiku možná upřesnit, jak myslíte. Já jenom vím, že jsem hromadu moudrosti nesežrala (bohužel) a tápu. Něco z výše uvedeného je možná nepravda, pak promiňte, ale to jsem nevěděla. Mám jenom pocit, že situace je pro mě nyní bezvýchodná a doufám v časné rozuzlení. Ještě chvíli času, prosím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama