Letní analýza

4. srpna 2013 v 21:07 | Kiwi |  Z terénu
Jinak to nejde. Každý léto milujeme, ale když se pak paříme venku a nemáme se čím zchladit, máme na to úplně jiný názor. Jaké jsou jeho klady a jaké zápory a jak z něj vyždímat maximum a přežít to, na to jsem se zaměřila ve svém trochu filozofickém, nicméně důmyslném zkoumání. A kde je lepší nasávat než přímo v terénu-?Začíná to v červnu škola neškola a končí až během září, kdy nám učitelé konečně vtlučou do hlavy že je s tím konec. Řeč je o prázdninách. A ty se u nás, v České republice, pevně váží s létem. To je rozhodně hezké období, na které se těšíme během zbytku roku vyjma brzkého podzimu, babího léta. Během toho je totiž většina z nás nadšená ze snížení teplot nebo se těší na zimu. A pak si užíváme krásného podzimu, ale to už je jiná záležitost. :-)
Takže, proč ho tolik máme rádi? Většina mládeže proto, že jsou prázdniny. Z toho tedy vyplývá ztráta povinnosti školní docházky na dva měsíce, nejoslavovanější počin našeho školství. U dospěláků má pak hlavní klad v tom, že si berou dovolenou a odjíždí do krajin svých snů, ať je to Chorvatsko, Anglie nebo Český ráj.
Někteří lidé v něm ale nevidí klady vůbec. Jedná se hlavně o starší, někdy i zavalitější a méně pohyblivé seniory. Ty horko obtěžuje, volno mají celý rok a cestovat si mohou taky kdy chtějí (pokud na to mají peníze, ale to je taky z jiného soudku) a navíc přece, proč by cestovali v době největší cestovatelské horečky? Copak jsou šílení? ;-)

Klady aneb proč ho zbožnujeme

Dovolená, vidět všechny kouty světa, všechny kouzla regionů, zažít nevídané. Cestování patří k prázdninám ve většině případů; znám pár lidí, kteří nevystrčí přes prázdniny nos z domu a to jsou někteří z paneláku a jiní z vesnice. Celkem ty lidi lituju. Kolik já toho už zažila o prázdninách. Kusy mého dětství se zformovaly z našich společných rodinných dovolených, plné detailů, ovšem ("má pamět mě nikdy nezklamala") jména míst jsou ve spoustě případů vynechané. Pro mě jako dítě to asi nemělo tak velký význam. Miluji hory, vodu, nádherné ze skal prýštící vodopády, vysoké vrcholky porostlé klečemi, hluboké srázy a cestičky, čím krkolomnější, tím lepší. Stejně tak miluju vzít kolo a jet pryč. Třeba pod stan.
Je teplo, někdy až moc, ale to až níže. Všichni chodí "k vodě", ať už na koupaliště, do rybníka, pískovny, lomu, k řece, do aquaparku,... Voda je pro nás základ. Neustále vyprahlí jí do sebe lijeme spousty. Nebo naší všeobecně milované kofoly, té se taky určitě spotřebuje hodně. Další nutností k létu je zmrzlina. V zimě se dáme raději dortík, v létě "parkujeme" v každé cukrárně a hned si dáme kopeček, dva... Nebo si odskočíme z bazénu koupit nanuka.
Chodíme oblečeni poskromnu a naboso. Je to pohodlné, nemuset se starat o vrstvy oblečení a neustále váhat, jestli nám venku nebude zima. Venkovní teploty jsou stálé okolo 30, takže když zmoknete, velmi brzy uschnete. Tak co řešit? :) Tílka, trička, kraťasy, sukně, sandály, žabky,... je to velmi jednoduché. Nakonec, vedro vám bude stejně. Připomenu nezapomínat na pokrývku hlavy, což by mnoho z vás možná zařadilo do záporů. Přidám se, opálila se mi kšiltovka a není to nic pěkného mít dvojbarevný obličej. :D Ale je to nutnost, pokud nechceme dopadnout rudí jako raci, spálení tak, že se ani nevyspíme. Přidejte sluneční brýle, protože ozonová vrstva se ztenčuje a skončit na konci léta s o číslo většími dioptriemi by byla zbytečnost. Nebo nedejbože s rakovinou. Asi zvolna přecházím k záporům... :-D

Zápory aneb proč ho proklínáme

Hlavně kvůli vedrům. Jsou příšerná, člověk se potem lepí, težko se mu dýchá, má pořád žízeň a nic dlouho nevydrží dělat. Badminton, ping pong,... i takové "oddechovky" vám dají pěkně zabrat, máte pak chuť zalízt si někam do chládku a prospat se do noci. S tou obvykle přichází i zlepšení podmínek a zahrádkáři vyráží ven.
Druhý důvod se mi teď právě (4. 8. 2013; 20:45) děje za oknem a to jsou letní bouřky. Pokud je to za oknem, to je ještě v pohodě, ale jakmile si vyrazíte ven, třeba pod stan... hm, zábava začíná! :-) Ne, vážně, nejhorší jsou ty bouřky, které přívalovými dešti rozvodní říčku a vytopí vám sklep, nebo ty, co vám buď odnesou střechu nebo hodí na auto strom. To pak proklínáte jak o život. Pokud to tedy přežijete....
Narvané autobusy plné funících potících se lidí narvaných na sebe vás možná přinutí jet raději na kole. Od toho vy vás zřejmě mohly odradit vize na denním pořádku, cyklistické nehody. O tom bych mohla básnit, prodělala jsem jich několik, naštěstí jsem je všechny přežila "jen" s hromadou jizev, na břiše, na nohách i na rukou. Neodradilo mě to a nikdy mě to neodradí. To bych si musela zničit kolo, abych nevstala a nejela si vesele dál. Nebo pak šla ještě na trénink. Ale to není to, co jsem chtěla říct. Můžete si vybrat různé typy cestování a každé má svá pro a proti, já upřednostňuji pěšky nebo na kole. Vlakem je to sice super, ale o prázdninách tam bývá dost narváno. Autem s klimatizací - proč ne, ale chybí tam to kouzlo. A když se pokazí klima... :D tak bájbáj, vlasy z okna ven a paráda. :-)

Takže, snad tenhle článek není jen hromada mých, pro vás nesrozumitelných hieroglyfů, ale srozumitelná úvaha o létě, jak bylo původně zamýšleno. Nedávno jsem se rozhodla, že s příběhem, který píšu, počkám až bude hotový, dřív ho sem nedám. Chystám se k němu taky čmrkat. :-) Uvědomuju si, že mým snem by spíš bylo natočit film, jakože fantasy. Mé myšlenky jsou totiž spíše v obrazech a to pak dá pěknou fušku dávat tomu formu písmenek. Pokud se snažím to přímo nakreslit, vyjde z toho zmršenina. Přirozený talent mi holt chybí, ale to mi nebrání, abych v tom "ďáblově" dílu pokračovala.

Létu zdar! ... a bez nehod, prosím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama