Konspirační teorie

1. srpna 2013 v 20:42 | Kivvi |  Témata Týdne
Nejsem zastáncem cizích slov, takže musím přiznat, že termín "konspirační teorie" na mě trochu vybafl a musela jsem si ho osvětlit. To by bylo, kdybych to neznala. Lidé mají tendenci nazývat věci jinak, aby upoutali pozornost a přitom se třeba jedná o něco starého a profláknutého. To znám třeba z kontrastu: název jídla na jídelním lístku a to, co vám pak přinesou na talíři. Ale zase odbíhám. Co to tedy je konspirační teorie, kde se sní setkáme a dá se jí věřit?
Podle wikipedie se jedná o spikleneckou teorii, nyní používanou skeptiky a odpůrci v hanlivém zabarvení. Jako teorie, které se nedá věřit, snůška polopravd s předpoklady. Nazvala bych to jinak, dohady. Vědecké teorie, které nám zatepla naservírují média a které nejsou třeba nic jiného než jejich předpoklady, přesně ty teorie, které spousta lidí bere jako jasně dané a neomylné. Nejezte vejce, je v nich škodlivý cholesterol. Za pár let se dozvíme, že to není tak úplně pravda, ale to už má spousta lidí zažito, že vejce ne. Například. Stejně tak třeba boomy se solárními studii, a teď tam skoro nikdo nechodí, protože nové teorie ukázaly, že z toho hrozí rakovina kůže a že je to vlastně škodlivé.
Jak pak můžeme nějakým teoriím věřit?
To se pak všichni diví, že je tolik skeptiků.
Já věřím tomu, co mám ověřené a dohady stranou. Ale... jak si máme ověřit věci, kterým třeba nerozumíme a které nejsou v poli našeho působení? Zjistíme lehce, co nám dělá dobře a co ne, něco může být možná skryté, ale když nám to neubližuje a prostředí taky ne, tak proč se s tím trápit? To mi něco připomělo.
Měla jsem problémy s močovými cestami a šla jsem kvůli tomu na ultrazvuk. Tam mi zjistili, že mám žlučníkové kameny, no to zní slabě... doktorka řekla, že mám žlučník přecpaný obřími šutry, ne doslova, ale v tom smyslu. Že je dobrá preventivní operace. A tak, ačkoli jsem nikdy předtím neměla problémy, jsem z prosté důveřivosti šla pod kudlu. Přece nechci, aby se mi to dostalo do žlučovodu nebo do slinivky a bůhvíkam. Zase je to teorie. Já vím, že tohle je něco jiného, to potvrdí většina lékařů a lidí, co se vyznají v těle, ale i tak. Věříme institucím. Věříme vyšším teoriím. Jsme jenom stádečko ovcí krmené mediální kaší, nechtějte vědět celý obsah "výživné a prospěšné" kaše.
A kurňa, to jsem nechtěla, zase nadávat. To by dokázal každý. To je na nic.
Přeji všem hezký den a zapomeňte na to, co jste si teď přečetli. Řiďte se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj.
Kdo vymyslí nějakou konspirační teorii má u mě lízátko. Ne, zapomeňte na to. Dnes nemám den. To nejsem já!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | E-mail | 12. února 2017 v 17:00 | Reagovat

zdravím zvu vás na svůj kanal konspiračních teorií.
https://www.youtube.com/user/mentalistman1

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama