Kocovina...po sportu?

22. června 2013 v 14:42 | Kiwi |  Témata Týdne
Hned vám vysvětlím nadpis. Je to přece podobné, jedná se o stav zotavování se, kdy je člověku dost blbě, protože něco přehnal. Bolí vás celé tělo, hlava se vám mnohdy motá a před očima zatmívá, někdy vás bolí i břicho... zní to jako kocovina, že? A asi mi nebudete věřit, když vám řeknu, že tohle se s vámi může stát i následkem sportu. Nechci nikoho odrazovat od sportu, to teda nikdy, ale nic se nemá přehánět.. zvlášť v tom vedru teď tam venku.
Jsem vrcholový sportovec (momentálně po nemoci hodně pod vrcholem :D) a vím, jakou cenu má zdraví. Vím, jako většina, že svaly potřebují regeneraci, organismus postupnou zátež, hodně kyslíku a vody. Mám své priority, ale zdraví je hlavní. Někteří sportovci vyhrávají, protože jsou dobří, jiní proto, že hazardují se svým zdravím. Znám děvčata, která trénovala jak šílená, před závody se dopovala všelijakými sajrajty a nedopřávala si oddechu. Pak je začaly bolet záda, kolena, přestaly to zvládat.... A může to dojít tak daleko, že člověk pak nebude schopen sportovat, třeba si způsobí nějakou chronickou nemoc (tj. stále se opakující např. angíny, záněty,...) nebo zkřiví kostru. Věřte mi, znám spousty sportovců, kteří mají vážné problémy se zády, koleny, svalovými křečmi, mnohdy způsobené přepínáním se a nedostatečnou regenerací.
Můžete mi třeba oponovat, že pokud člověk chce něčeho dosáhnout, musí jít přes své hranice, překonat se a dostat ze sebe maximum. To je pravda, nic se nemá dělat na půl plynu. Ale každý sám ví a pozná, kde jsou jeho hranice a o kolik je může ještě překonat. Sportovce to bolí, ano náš milovaný sport nás hodně bolí, ale to ještě neznamená, že si ubližujeme. Svaly si přivyknou a příště to půjde ještě dál.... Ale postupně. Nelze čekat zázraky.
Jen si vzpomeňte, kolika sportovcům třeba selhalo srdce, například fotbalisti, kteří se zhroutili přímo ve hře před celým stadiónem. Stává se to denně, někomu praskne sval, jinému selžou záda,... Všechno jasným důkazem toho, že zdraví je to nejdůležitější a nikdo by neměl přeceňovat své síly.

Nechtěla jsem nikoho odradit od sportu, a ty, kteří už mu podlehli bych stejně neodradila, takže co už... Musím zase uznat, že taková "sportovní kocovina" třeba po pár kolech těžké posilovny sice trochu bolí, ale rozhodně není zcela nepříjemná. Při sportu se přece vyplavují hormony štěstí a k tomu ten pocit zadostiučinění, že jsme pro sebe něco dobrého udělali...!
Nezapomeňme si nikdy důkladně svaly protáhnout, protože nacpané kyselinou mléčnou by nám to druhý den vrátily i s úroky. To by teprve byl mazec, třeba jít do schodů...
Hodiny strávené v posilovně jsou pro mě především znamením zimy, stejně tak jako veslařské trenažéry, které k tomu všemu ještě zkouší sportovcovu vůli a odhodlání. Teď je naštěstí léto, takže venku se dá provozovat jakýkoli letní sport. Takže veslování, cyklistika, in-line brusle, vysokohorská turistika, plavání, běh, míčové hry, badminton,...., no, to je asi tak výčet všech sportů, co budu o prázdninách provozovat. Jo, a ještě lodičky, na sjíždění řek na (kánoe nebo kajak?) nikdy nezapomenu. Ve většině případů, kdy se člověk sportu věnuje rekreačně a ne závodně žádné nebezpečí nehrozí. Přesto by si ale měli dávat pozor zejména starší lidé, lidé nemocní atd., hlavně při tom parném počasí.


Takže moudrá věta na závěr (:D), všeho s mírou. (to platí i o tom alkoholu, který si každý vybaví pod pojmem kocovina)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl/ Byla jsi tu. Jaký je tvůj názor na blog?

Dobrý. :-)
Špatný. :-(
Radši žádný. :-P
Nic extra... :O

Komentáře

1 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 22. června 2013 v 15:09 | Reagovat

Nenapadlo by mě to nazvat kocovinou, ale … ano, je pravda, že následky sportu mohou být rovněž takové=) Hezká úvaha

2 Terka Terka | E-mail | Web | 22. června 2013 v 15:45 | Reagovat

Pěkné a originální, nenapadlo by mě na toto téma psát zrovna o sportu, ale vesměs máš pravdu :) ve škole máme posilovnu, takže si tam občas zacvičím, zajedu na kole, apod. a když to moc přeženu tak mě ráno všechno bolí a nemám vůbec chuť vstávat. V nejlepším mě bolí jenom ramena, v nejhorším mě bolí šíleně za krkem,.. no, a taky bych o prázdninách až budu na Slovensku chtěla začít běhat, abych si trochu zlepšila fyzičku a případně ubrala nějaké to kilo dolů, protože dietu bych nezvládla ani kdybych chtěla,.. jsem hodně žravý typ a taková kocovina z jídla, když se moc najím u babičky taky není moc příjemná..

3 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 23. června 2013 v 1:03 | Reagovat

Zajímyvý článek:-))

4 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 23. června 2013 v 1:04 | Reagovat

Chtěla jsem napsat zajímavý:-)

5 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 23. června 2013 v 20:00 | Reagovat

[1]:[2]:[3]: Jsem ráda, že se líbilo. :-)
[2]: Ano, u babičky... to znám moc dobře. :) Taky jsem typ, co by dietu nepřežil snad ani den, pořád bych něco jedla... Hlavně, když se to pak vysportuje a na postavě se to moc neprojeví.. :D Letos taky jedeme na Slovensko, jejich hory jsou prostě kou-zel-né... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama