21. století plné globálních problémů

20. února 2013 v 18:02 | Kiwi |  Témata Týdne
21. století je století snad největšího a nejrychlejšího vývoje témeř ve všem. Lidé se ženou dopředu a kolem sebe zanechávají spoušť a další otázky. Jeden problém se vyřeší, nebo spíše zdá se vyřešený, a narazíme na druhý. Je potřeba tuto problematiku řešit jako celek. Nečekejte ovšem, že mám odpovědi na otázky. To, na co se spousta lidí snaží přijít už dlouho, se nedá vysedět přes noc...
Pokrok nezastavíš, to je jasná věc a ani já nejsem zastáncem konzervativního myšlení. Ale dost už bylo řečí, pojďme se tomu podívat na zoubek, najít příčiny a možná řešení. Vždyť koho by nezajímalo jak může pomoct svojí planetě nebo jaká alternativní řešení věda chystá. Doufám, že to stojí alespoň za zamyšlení. :-)

Jídlo a potraviny - kvalita x množství

Lidí na Zemi přibývá a už dávno nestačí jídlo pro každého. Naopak ve vyspělých zemích dochází k nehoráznému plýtvání. Plýtvání není jenom otázkou jídla, ale i vody, léků, surovin, materiálů,..., když jsem u toho, plýtvá se prakticky se vším. Ale to by bylo na delší psaní. Vrátím se tedy k jídlu, je ho potřeba čím dál víc.
U nás v České republice si ničeho přiliš nevšimneme. Supermarkety jsou narvané nekvalitními potravinami v XXL baleních, lidé koukají na cenu a na množství a je jim jedno, co je uvnitř. Vzpomenu si tak na posypovou sůl v tavených sýrech z Polska a nedivím se ničemu. Potravinářský průmysl se snaží přizpůsobit zákazníkovi. A ten na složení nehledí. V Česku přitom kvalita potravin není zrovna valná. Naštěstí se v poslední době rozvíjí malí farmáři a malé firmy, u který je kvalita zpravidla na vyšší úrovni. Více se to hlídá. Přesto stále jíme pangasiuse s 10% obsahem vody, kuřata, která svůj život prožijí za dva měsíce pod žárovkou a slepičí vejce velikosti ping-pongového míčku. Slepicím nepomůže o 5 cm větší klec... Přesto stále hrozí, že v chlebu najdeme zapečenou myš, v jogurtu střepy,... Na druhou stranu nám EU zničí jedinečnou chuť Olomouckých tvarůžků, zakáže pomazánková másla,... Chápu, že se to nedá lehce vyřešit. Uhlídat všechno, udržet kvalitu, uživit hladovou konzumní společnost. Řešení mě nenapadá, ale to je pochopitelné, protože dovnitř těch záležitostí nevidím, vidím jen to co je na povrchu a to se mi zdá složité.. :(
Všimla jsem si, že stále přibývá značek, hlídajících si kvalitu, a lidé snad projevují i zájem o to co jí a co se s tím děje, než se to dostane na jejich stůl. Ale přece jenom je to menšina.
Myslím, že nejlepší řešení by však přece jenom bylo přes regionální potraviny. Některé rozumější supermarkety se touto cestou vydaly a odezvu mají celkem kladnou. Je to ovšem pouze místní řešení pro naši republiku, to by si měla zřejmě každá země vyřešit po svém, aby se planetě ulevilo.

Znečisťování ovzduší, vod a půdy

Tohle je pravý důvod, proč je naše modrá planeta ve stále horším stavu. Nové technologie jsou velmi náročné a vybírají si svou daň. Vůbec nejhorší ze všech je pak oxid uhličitý a další látky, které do ovzduší vypouštíme z továren a aut. Právě oxid uhličitý má za následek globální oteplování, protože zabraňuje uvolňování tepla do vesmíru a to pak druhotně ohřívá Zemi. Je to skleníkový plyn a je všude, jedině rostliny ho pomocí fotosyntézy udržují v přiměřené koncentraci. Pokud vykácíme deštné lesy, nejenže přijdeme o "plíce Země", ale dojde k odplavení živin z půdy. Les už tam tedy nikdy neporoste. Ale není se čeho bát, máme přece oceán, plný mořských řas, které produkují spousty kyslíku! Jenže...ani náš oceán není v nejlepší formě. Mizí korálové útesy, umírají živočichové,... proč? Přesnou odpověď snad ani dát nemůžu. Jen si připomenu ropné vrty a havárie ropných tankerů a plošin, které dokážou zničit celá společenství; ptactvo, ryby, rostliny. Byly to příšerné katastrofy. Mám tak dojem, že jsem někde četla, že se odpad s jaderných elektráren,a vůbec odpad, uzavírá do kontejnerů a hází do moře. Doufám, že to byla jenom kachna. Protože od nás vůbec není pěkné nechat budoucím generacím "dárečky" na dně oceánu. ale toho by se našlo víc.


Samozřejmě je toho mnohem víc, ale myslím, že negativních věcí bylo až až. :) Neměli bychom se zatěžovat něčím, co stejně jako jedinci změnit nemůžeme. Musel by se změnit celý přiběh a zaběhnutý systéma a to je běh na dlouhou trať. Já hlavně za sebe doufám, že všechno nakonec nějak dobře dopadne a lidstvo se samo nezničí, tak jak k tomu dosud spěje. Doufám, že jsem vám moc nezkazila náladu. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl/ Byla jsi tu. Jaký je tvůj názor na blog?

Dobrý. :-)
Špatný. :-(
Radši žádný. :-P
Nic extra... :O

Komentáře

1 Coco Coco | Web | 20. února 2013 v 19:08 | Reagovat

Naprostý souhlas!

2 young-cook young-cook | Web | 22. února 2013 v 16:08 | Reagovat

Přesně a výstižně napsáno! Též doufám, že si to lidé uvědomí a že se z tohoto problému nějak vykopeme, ale to je ve hvězdách. Náladu mám pořád dobrou jsem zvyklá ze zpráv:D

3 Patty Patty | Web | 22. února 2013 v 16:13 | Reagovat

pravdivý článek! Je to smutné, ale je to tak:/ Můžeme si za to, ale sami..

4 Kiwi Kiwi | E-mail | Web | 22. února 2013 v 16:38 | Reagovat

[3]: [2]: No právě, ale co s tím uděláme? Brzo se to, myslím, dostane do fáze, že už nebude co dělat, protože Země bude ztracená. A až si to uvědomí i ostatní, bude pozdě. Civilizace se zahubí sama...

[2]: To jo, zprávy... nesmíme propadat smutku :D

5 Caroline Caroline | E-mail | Web | 23. února 2013 v 14:35 | Reagovat

Článek plný pravdy. Ale co s tím udělat.

Ráda bych tě pozvala na svůj blog uvahyzeskolnichlavic.blog.cz. Budu ráda za tvou návštěvu. Omlouvám se za reklamu, sama je nemám ráda, ale chtěla bych dostat k sobě pár lidí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama