Předčasně dospělí

8. září 2012 v 13:59 | Kiwi |  Témata Týdne
Hned jak jsem viděla tohle téma týdne, napadlo mě- k tomu bych snad měla co napsat.

Nedávno jsem vyšla ze základky a už tam jsem viděla plné třídy mladých lidí, ne vlastně dětí- kteří si hráli na dospělé ikdyž měli ještě spoustu let času. Ani já netvrdím že jsem dospělá a vím všechno, jsem zábavná a krásná a podobně- protože nejsem. Ale co si o sobě asi myslely ty nalíčené a navoněné sedmačky s cigaretou v ruce diskutujíce o tom jak je život strašný? Pak přemýšlím kde se to "dospělé" chování bere u těch dětí? Kde ty děcka berou ty příklady příkladné dospělosti? Pití alkoholu, flámování a vlastně už jenom to chování, které před pár lety nebylo.
To ten svět ty děti přetváří, usoudila jsem. Moderní doba, kdy už jim normální hračky nestačí, ale potřebují notebooky, tablety, chytré telefony a kdovíco ještě. Moderní doba plná zločinu a krádeží všude možně. Vždyť i v televizi to je všude vidět, samé kauzy- kdo by pak neměl být zkažený? Školství a chudáci učitelé nemají šanci to zastavit. Ani žádný člověk už nemá šanci zastavit pokrok doby, která s sebou všechno bere a strhává nás v proudech marketingových akcí a mozkovymývacích aktivit. Ty děti by měly počkat, až přestanou být skutečně dětmi, ale copak to jde? Tak tedy alespoň rodiče by měli dbát na to, aby si jejich děti užily co nejvíce z bezstarostného dětství a možná je trochu připravit na tvrdý svět reality, aby pak nebyly překvapené a nevydaly se po špatné pěšině.
I já, když jsem byla ještě menší, jsem si strašně přála být dospělá. Vždycky jsem si říkávala, co všechno udělám až mi bude 12, 15, 18... :-) Že v osmnácti půjdu konečně na pivo.. :) A dneska pije kdekdo. Ale to co jsem chtěla napsat- děti si vždy přejí aby čas rychle utíkal, aby už byly dospělé nebo se to snaží urychlit. A většina dospělých by zase čas vrátila zpátky a utekla by od těch dospělých povinností, které nás všechny čekají.

Takhle to vidím já, možná že jsem to napsala trochu tvrdě nebo nesrozumitelně, tak se za to omlouvám. :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pribehygayu pribehygayu | Web | 8. září 2012 v 14:14 | Reagovat

hezky napsané a pravdivé

2 Krikušík Krikušík | E-mail | Web | 8. září 2012 v 14:19 | Reagovat

Pěkné a pravdivé ;) Jestli chceš udělám ti dessign :)

3 Knihofil18 Knihofil18 | Web | 8. září 2012 v 14:42 | Reagovat

Ja mám 15 a považujem sa za dieťa. Nepijem, nefajčím a nenadávam... a už teraz chcem, aby som sa vrátila do škôlky alebo do 1. ročníka ZŠ, kde sme riešili maximálne, s ktorou hračkou sa budem hrať. :(

4 alter ego alter ego | Web | 8. září 2012 v 14:56 | Reagovat

Když jsem si v jedenácti zapalovala svoje první cígo, vůbec nic takového mi hlavou netáhlo. Chtěla jsem zjistit, proč tolik lidí kouří, jakej je to pocit, jestli mi to může nějak pomoci. A pomohlo. Jakmile jsem byla nervózní, cítila jsem se nepatřičně či jsem měla záchvat úzkosti, cigaretka mi vždycky přišla vhod. Kouřím sedm let. Význam cigaret se pro mne změnil, ale jen trochu. I to se občas stane. A co vím, jen málokdo začne kouřit, protože chce vypadat "dospěle". Ale spíš protože něco hledaj a viděj lidi kouřit všude. Třeba je to právě ono. Alespoň tak je to na naší škole, kde kouří dětí dost.
Že se děti ženou do dospělosti? To je vcelku pochopitelné. Nikdo je totiž v ničem nebere vážně. Je to stupidní důvod, ale zcela pochopitelný. Když jsem se jednou starala o dva sedmiletý kluky, málem jsem se za sebe styděla. Jeden z nich byl sice klasický kluk, který řeší hlavně nějaké hračky. Ten druhý byl na tom stejně, ale klidně si se mnou povídal o americkém dluhu, korupci mezi českými politiky, greenpeace a obamovi. Věděl toho spoustu a sám byl schopný říct "tohle jsem někde četl" a "tohle si myslím já sám". což mnoho dospělých nedokáže. nikdo ho ovšem nikdy neposlouchá. Kopíruje proto "dospělé" chování. U žen tomu bylo podobně. Nikdo je nebral vážně? Tak začaly nosit kalhoty.

5 Kiwi Kiwi | Web | 8. září 2012 v 15:36 | Reagovat

To je fakt. Jenomže ať máš jako dítě sebelepší názory, ikdyž jsi třeba vyspělejší než spousta dospělých, máš víc rozumu, pořád jsi podle zákonu dítě. A z těma cigaretama nevím...Ačkoli to odsuzuju, protože mi mozek říká že to je špatné, možná bych to taky zkusila, kdybych byla v jiné situaci. Ale každý člověk musí trošku dozrát, protože ne všichni jsou tak duševně vyspělí..a všechno chápou. Někdo si přeje být dospělý brzy, ale ani neví do čeho jde. Ti sedmiletí kluci jsou teda dobří, ale nemyslím si že takových dětí je mnoho. Ikdyž co já vím.... :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama