Charakter člověka z mého úhlu

14. září 2012 v 16:15 | Kiwi |  Témata Týdne
Nové téma týdne, hodinka volného času, tak jsem si řekla, proč něco nenapsat. :-)
Abych řekla pravdu, téma charakter člověka je pro mě takové trošku ošemetné, protože sama nejsem zrovna vzorová...ale, určitě je to dobré téma na konverzaci. Jenom si prosím vyberte, s kým se budete bavit. ;-)

Každý člověk je nějaký

Ale to je přece jasné. Já to tak chápu. I když lidé mývají charaktery podobné, nikdy ne stejné. Je pravda, že když člověk pozná hodně lidí, vidí, že se charaktery podobají a že by se lidé dali zaškatulkovat. Toho se třeba týká psychologie. Netuším jak to mají ostatní, ale mě se líbí když je každý člověk originál, nemám ráda kopie a nápodoby a už vůbec ne "slepičí" party jak jsem nazývala holky, se kterýma si nemám co říct. A možná proto bych zabíjela za větu: Psychologie chce porozumět prožívání a chování člověka, chce je umět předvídat a snažit se je formovat (ovlivňovat). Připadá mi to hrozné. Člověk přece není žádný objekt experimentu! A i když profesorka říká, že je to věda, ale nikdy se 100% výsledkem, protože se pracuje s člověkem a ten je nepředvídatelný, tak si říkám, že by to tak taky mělo zůstat. Člověk by se neměl dát definovat. Ale to jsem trošku odbočila. :-)

Šikovní herci

Charakter je něco, co si člověk vypěstuje. Utváří ho okolní svět, jak jsem už zmínila ve svém minulém kritickém článku týdne. Na člověku se tak podepíše výchova rodičů, škola, problémy apod., ale i doba- společnost samotná. Každý se tomu přizpůsobí jinak, to je na lidech zajímavé. :-) ale bez toho by to nebyli lidé, ale pokusné myši. Nevím, jestli nejhorší nebo nejlepší, to nechám na vás, je to, že ten nejsilnější a nejpřizpůsobivější se dostane dál. Způsob, jakým o sobě dáte vědět je klíčový. A tady začalo utváření charakterů. Mnozí se mnou možná nebudou souhlasit apod., ale tak to vidím, z pozice pozorovatele. Nejsou klíčové schopnosti, ale způsob jakým se prokazujete.

Jak přežít v davu

Možná že jsem téma netrefila, ale abych srhnula svůj názor, flexibilita (= ohebnost, přizpůsobivost) je nyní velmi důležitá, stejně jako komunikace a morálka. Až tedy budete přemýšlet čím se vybavit, víte. A málem bych zapoměla, do charakterů z mého hlediska spadá i všudypřítomná přetvářka (říkejme tomu jak chceme, ale podívejme se do novin, televize a vidíme to samé co např. ve škole a v našem okolí). S tou je to trošku težší, je to vlastně předstírání, člověk napodobuje a zneužívá vlastností. Příkladem toho jsou například šikovní lidé, ktaří ví, jak se s kým bavit a zacházet tak, aby z toho měli co největší užitek, co nejméně problémů nebo aby vypadali "cool." To slovo nesnáším, ale použila jsem ho, abych nemusela použít nějaká drsnější a tvrdší. Asi už se víc vyjádřit nemůžu, kdo mě bude nesnášet, tak může začít. Stejně mě nezná. :-P

A na závěr vzkaz, nemám moc šasu, takže články poněkud omezím. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Crazy-Lune Crazy-Lune | E-mail | Web | 14. září 2012 v 16:25 | Reagovat

Mám stejný názor !

2 Lilly Lilly | E-mail | Web | 14. září 2012 v 18:07 | Reagovat

Som doslova alergická na pretvárku. Zabiť taký ľudí.
Veľmi pekný článok :)

3 Skautík Skautík | E-mail | Web | 25. října 2012 v 9:16 | Reagovat

Hnedka v tom úvodu, kde s erozčiluješ nad psychologijí jako nad vědou zkoumající (ne)origibnalitu lidí - hodně zajímavý názor a principoě souhlasím, ale přece jen souhlasím i s psychologií. Asi to ale takle chápe jen člověk, který rád předvídá nebo má potřebu mít nad lima kontrolu.
JInak velice zajímavé, nutí to k zamyšlení a rozvedení té myšlenky, to je fajn. Ale na konci zase říkáš, že vlastně jsou lidé, kteří VÍ jak se chovat - a to je to, že dokážou jiné ovládat, protože lidi se nesnaží být předvídaví ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama